Diş Macunlarında Bulunan ve Temelde Bir Çeşit Sabun Olan Sodyum Lauryl Sülfat Nedir?

sodyum-laury-sulfat
Sodyum lauryl sülfat (Sodium lauryl sulfate – SLS) ya da sodium dodekil sülfat diş macunlarında yaygın olarak kullanılan bir malzemedir ve temelde bir çeşit sabundur. Diş macununuzun neden sabuna ihtiyaç duyduğu konusunda endişeleniyor olabilirsiniz fakat bu bileşen macunun koyulaşmasına ve köpürmesine yardım ediyor ve ayrıca fırçalarken diş plağının dağılmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra üreticiler için “ucuz” ve hazırlanması kolay bir malzemedir. Üreticiler açısından pozitif yanları olsa da Sodyum lauryl sülfatın (SLS) kaydadeğer dezavantajları olduğu da biliniyor ki bu yüzden diş fırçalamak için SLS içermeyen diş macunları aramak iyi bir fikir olabilir.

SLS (Sodyum lauryl sülfat) içeren diş macunlarının problemleri:

Sodyum lauryl sülfat yani SLS, florürün biyo yararlanımını limitlendiriyor (Biyo yararlanım, etken maddenin doz değerinin hedef dokuya zarar vermediği ve hatta bundan metabolizmanın kazanım sağladığı durum)

Çalışmalar gösteriyor ki, Sodyum lauryl sülfatın artması diş minesinde depolanan alkali eriyebilir florür miktarının azalmasına sebep oluyor.

Diş macunlarının yoğunluğu genellikle 0.5 – 2.0 % arasındadır. Florürün yüzeylere dağılması dişmacununun en öncelikli hedefidir ve eğer bu işleme engel olunursa diş fırçalama işleminin en büyük faydalarından birisine engel olunur.

SLS ağız yaralarının görülme sıklığını artırabilir – bu bir çok araştırma ile kanıtlanmıştır- ve epitel hücrelerinin doğasını değistirerek ağız yaralarına sebep olduğu ve görülme sıklığını artırdığı öne sürülüyor.

Diş macunu seçme konusuna gelirsek, SLS ihtiva etmeyen diş macunu seçmenin, SLS in potansiyel dezavantajlarından kaçınmak ve diş macununun ağız sağlığına faydalarını maksimuma çıkarmak için en mantıklı yol olduğunu söyleyebiliriz.

Benim tavsiyem bu konuda özellikle küçük yaşlarda çocuklarımıza diş fırçalama alışkanlığı kazandırdığımız dönemlerde deterjan etkisi olan bu kimyasalların yan etkilerinden korumak için daha özel üretilen SLS içermeyen diş macunlarını tercih edebilirsiniz. Yetişkinler içinse maalesef ülkemizde satış zincirlerine dağılan ve kolay bulunan ürünler mevcut değil. Bu konuda doğru ürünü bulmak diş hekiminizin tavsiyesi ve biraz da size kalıyor

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

8 thoughts on “Diş Macunlarında Bulunan ve Temelde Bir Çeşit Sabun Olan Sodyum Lauryl Sülfat Nedir?

 1. Canan

  Merhaba
  Sodyum
  Lauril sarkosinat nedir peki s l sulfat ile ayni maddemi ve dis macununda bulunmasi sakincali midir ?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Muadilidir, köpürtücü detarjan özellikli bir ajandır, benim önerim özel bir macun kullanmanız gerekmiyorsa, biraz daha maliyetli olan
   SLS (sodyum lauryl sülfat) bulundurmayan bir diş macunu kullanmanız yönünde olur.

   Reply
 2. Yakup Yerlikaya

  İyi Günler

  Sodyum Laury Sulfat maddesi dil üzerinde beyaz tabaka ve ağız kuruluğu yapar mı ? “Lısterine total care zero” kullanıyorum ondan olabilir mi acaba ağız tadımı acı yapan birşey var.

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Yakup bey merhaba bunun bir çok sebebi olabilir. Ağız kuruluğunuz ve beyaz tabaka geçmezse hekiminize başvurun iyi günler.

   Reply
 3. Yiğit

  Dr.cevdet tuna .. Farmasi markası. . Aloe vera li dış macunu SLS içermiyor. . Önerir misiniz

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Sls içermemesi dışında diğer içerikleri de önemlidir, tek başına aloe vera dişlerinizi korumak için yeterli değildir.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza Apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
02122317979