Bir Öpüşme=80 Milyon Bakteri Transferi

opusmenin-zararlari-nelerdir
Biri ile öpüştüğünüzde yalnızca ona olan sevginizi göstermekle kalmaz, aynı zamanda sizde bulunan milyonlarca bakteriyi de o kişi ile paylaşırsınız. Microbiome isimli dergide yayımlanan yeni bir çalışmaya göre bu bakterilerin sayısı 80 milyon.

Hollandalı bilim adamları, Amsterdam’daki Artis Royal Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret eden çiftlere öpüşmede bakteri transferi ile ilgili çalışmada yer almak isteyip istemeyeceklerini sordu. Kabul eden 21 çift, öpüşme öncesi ve sonrasında ağızlarını sildi. Araştırmacılar bakteri transferini daha kolay tespit edebilmek için, çiftlerden birinin öpüşmeden önce probiyotik yoğurt tüketmesini istedi. Bu sayede yoğurtta bulunan belli bakterileri inceleyebileceklerdi.

Bilim adamları bu araştırma sonunda çiftlerin benzer ağız bakterileri taşıdığını belirledi. Birbirine yabancı iki kişi genelde aynı bakteriyel kolonileri taşımaz, fakat sevgili olan iki kişi taşıyor. Düzenli olarak birbirlerine 80 milyon bakteri aktardıklarını düşünürsek, bu sonuç son derece normal.

Tüm bunlar kulağa kötü gelebilir, ancak aslında çok normal. Vücudunuzda trilyonlarca mikroorganizma bulunuyor ve biraz çeşitlilik iyi bir şey.

Time, araştırmayı yapan bilim adamlarından birinin söylediklerini aktararak bu görüşü destekliyor; “Bakterilerdeki çeşitliliğin arttığını gösteren pek çok çalışma var ve bu güzel bir şey. Çünkü bakteri çeşitliliği bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olur.”

Tabii buna güvenerek tedbiri elden bırakmamak lazım, ağzınızda özellikle açık bir yara varsa bu daha fazla risk altında olduğunuzu gösterir, ayrıca bazı ağır diş eti rahatsızlıklarında bakteri transferi ağız florasını uzun dönemde olumsuz etkiler. En önemli kısım ise bundan yola çıkarak özellikle annelerin bebeklerin emziklerini vs temizlemek amacıyla kendi ağızlarında temizlemeleri bebeklerinin çok küçük yaştan tehlikeli mikroorganizmalarla karşı karşıya kalmaları anlamına gelir.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza Apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
02122317979