Neden Kişiselleştirilmiş Ağız Bakımını Tercih Etmeliyiz?

yeni-nesil-discilik

Neden Kişiselleştirilmiş Ağız Bakımını Tercih Etmeliyiz?

Dişlerinizin bir diş hekimi tarafından kontrol edilmesi bir bakımdır, tıpkı otomobilinizin yağını değiştirmek gibi. Elbette otomobilinizin yağını değiştirmeyi geciktirebilirsiniz. Ancak o zaman motor uzun süre dayanmaz ve muhtemelen iyi bir performans da göstermez. Bu nedenle bu işten anlayan kişiler, otomobil yağının zamanında değiştirilmesini tavsiye eder. İşte diş sağlığı için de böyle bir zamanlama söz konusudur. Standart bir diş bakımı 6 ayda bir yapılmalıdır. Ne var ki bu, 1940’larda
Pepsodent reklamının koyduğu bir süre olduğu için bilimsel temele dayanan bir süre değildir. Bir başka deyişle, diş hekiminizi yılda iki defa görmeniz de yeterli olmayabilir.

Çünkü yapılan araştırmalara göre, diş hekimi ziyaretinden 3 ila 7 gün sonra biyofilm tekrar ortaya çıkmaya başlıyor ve dişler 30 gün içerisinde temizlenme öncesindeki haline geri dönüyor. Ağız biyofilmi de tüm vücuda etkisi olan iltihaplı sitokinlerin oluşmasını teşvik ediyor. Bu şartlar altında da diş eti hastalığı riski olan ve farklı diş sağlığı problemleri olanların her 3-4 ayda bir diş hekimini ziyaret etmeleri daha uygun görünüyor.

Son zamanlarda sadece diş sağlığında değil genel sağlık anlayışında da, tüm genetik eğilimlerin ve risk faktörlerinin göz önünde bulundurularak çeşitli hastalıkların gelişme şansını azaltma gayesi güden kişiselleştirilmiş bakım yaklaşımı benimseniyor. Ağız bakımı da kişiselleştirilmiş bu bakımın en önemli bileşenlerinden biri olarak ortaya çıkıyor. Peki neden? Çünkü bireylerin genetik ve mikrobik riskleri, onların ağız sağlığı da hesaba katılarak onlara uygun bir plan çıkartılabiliyor.

Hangisi daha kolay?

Otomobil yağı metaforuna dönecek olursak, taşıtınızın ön camındaki küçük imgeye bakıp “Biraz daha kilometre daha yapabilirim, sorun olmaz bence” diye düşünebilirsiniz ve hepimiz biliyoruz ki yapabilirsiniz fakat yol boyunca bir takım sorunlar yaşarsınız, motorunuz giderek kirlenir, aracınız gerekli performansı gösteremez ve siz de bu nedenle bazı pahalı onarım masrafları yapmak zorunda kalırsınız. Halbuki yağ değişimi tüm bunlardan daha kolay olur ve daha ucuza gelirdi.

Ağız sağlığı için de durum aynıdır; ideal olandan daha azıyla yetinebilirsiniz. Söz konusu dişler olduğunda hastalar ne yazık ki genellikle şunu söyler: “Yapılması gereken en temel şeyleri yapsam yeter” çünkü çekecekleri acıyı düşünerek koltuktan mümkün olduğu kadar çabuk kurtulmak isterler ne var ki “yetinme”nin tüm vücudumuzun -ya da motorumuzun- iyi ve uzun süre çalışması için yeterli olmadığını biliyoruz. Ayrıca daha uzun ve sağlıklı yaşamak için yaşam tarzı değişikliğine giden bireylere tanık oluyoruz. İyi bir ağız sağlığı da bunun en kolay, en hızlı ve en etkili yöntemlerinden biri.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

7 thoughts on “Neden Kişiselleştirilmiş Ağız Bakımını Tercih Etmeliyiz?

 1. Pingback: Diş Fırçalama Önerileri | Onur Öztürk

 2. Doğan

  Merhabalar,

  Diş taşı temizleme ve Zirkonyum/Porselen kaplama, gülüş tasarımı ile ilgili fiyat bilgisi verebilir misiniz ?

  Teşekkürler.

  Reply
 3. Nihat Fidanoglu

  Gulus tasarimi icin gereken kaplama islemi hakkinda fiyat bilgisi alabilir miyim? muayene icin randevu bilgisi rica ederim

  Reply
 4. Aslı Yıldız

  Merhaba;
  Dişlerimde eksikler nedeniyle kayma ve boşluklar oluştu. eksik dişlerin bulunduğu boşluklar da kayma nedeniyle farklılaştı, hem alt hem üst çenedeki dişlerimde görüntü epey bozuldu bundan rahatsızım. Üstte 2 altta 2 diş eksiğim var. Düzeltme adına en uygun tedavi nedir? Yüksek maliyetli olmayan ne önerirsiniz ve fiyatı ne olur aşağı yukarı bilgi verir misiniz. Teşekkürler.

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Aslı hanım merhaba, bu tip durumları mutlaka görerek değerlendirmemiz gerekir ama genel olarak diş eksiklikleri porselen köprüler veya implantlarla kapatılır bunlar da genelde daha yüksek maliyetli çözümlerdir.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Takipte kal

Yeniliklerden haberdar olmak için isminizi ve eposta adresinizi giriniz.

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
0212 240 47 18