Neden Çocuğumun İki Sıra Dişi Var?

 

 “Çocuğumun yetişkin dişleri çıkıyor ama süt dişleri düşmüyor! Şimdi altta iki sıra dişi oldu. Bu konu hakkında ne yapılabilir?”

“Bu acil bir durum mu?”

“Değilse birkaç ay sonraki kontrol randevusuna kadar bekleyebilir miyiz?”

Yukarıdaki sorular, çocuğunun yetişkin dişleri çıkmakta olan pek çok ebeveyn tarafından endişe ile sorulmaktadır. Eğer sizin de kafanızda bu konuyla ilgili sorular varsa, gereken cevapları bu yazıda bulabilirsiniz.

Çocuklarda İki Sıra Diş

Çocuklarda iki sıra diş oluşması, sık görülen bir durumdur. Normalde bir yetişkin dişi, doğrudan süt dişinin kök altından çıkar ve bu da süt dişinin sallanıp düşmesine neden olur. Ancak yetişkin dişi başka bir noktadan çıkacak olursa –ki bu çoğunlukla süt dişinin arkası olur– hem yetişkin dişi hem de süt dişi, biri diğerinin arkasında olacak şekilde aynı anda ağız içinde yer alabilir. Bu durum, köpek balığı dişleri olarak da adlandırılır; çünkü köpek balıklarının da iki sıra dişi vardır.

Ne Yapmalıyım?

neden-cocugumun-iki-sira-disi-var
Bu durum çoğunlukla endişe verici bir görüntü ortaya çıkarmasına rağmen, yukarıda da bahsettiğim gibi oldukça sık görülür, ve nadiren bir sorun teşkil eder.

Ben, eğer yetişkin dişi gelirken süt dişi de hareket ediyorsa ya da gevşemiş durumdaysa, süt dişinin düşüp düşmeyeceğini bekler ve görürdüm. Eğer süt dişleri gevşek durumda değilse ve hem süt dişleri hem de yetişkin dişleri aynı yükseklikteyse, dişlerin çekilmesinin gerekip gerekmediğini konuşmak üzere diş hekiminizden bir randevu ayarlamanızı tavsiye ederim. Ancak diş hekimi de büyük ihtimalle ne olacağını görmek üzere beklemeyi, yani başlangıçta bu dişleri gözlemlemeyi tercih edecektir.

Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız siz de, diş doktorunuzdan randevu ayarlamanın gerekip gerekmediğine karar vermek için dişlerin yüksekliğini ve sallanıp sallanmadıklarını kontrol edebilirsiniz.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza Apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
02122317979