Düşen Porselen Kuronumu Kendim Yapıştırabilir Miyim?

Porselen KuronS: Porselen Kuronum (Kaplamam) düştü. İnternette araştırdım ve bazı kişilerin diş hekimine başvurmadan kuronlarını kendileri geri yapıştırdıklarını fark ettim. Diş hekimine geri gitmem mi gerekiyor yoksa kendim geri yapıştırabilir miyim?

Y: Son dönemdeki ekonomik sorunlar insanların diş hekimliği uygulamalarını kendi kendine evde gerçekleştirmesine sebep olmaya başlamıştır. Bu yüzden en popular tekniklerin Japon yapıştırıcısını içermesi şaşırtıcı değildir.

Bu kulağa her ne kadar komik gelse de, hastaların diş hekimine gitmekten kaçınmak için tırnak törpülerinden elektrikli aletlere kadar pek çok tehlikeli yöntem kullandıklarını görüyoruz. Geçen gün bir hastam yeni bir Japon yapıştırıcısının diğer markadan daha çok işe yaradığını söyledi. Demek ki ikisinin etkinliği arasındaki farkı anlayacak kadar deneyim sahibiydi.

Akrilik reçine metil-2-siyanoakrilat veya 2-oktal siyanoakrilat içeren Japon yapıştırıcısı siyanoakrilatın fizikçiler tarafından yaraların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Aslında, siyanoakrilat nemli ve gözeneksiz yüzeylere çok iyi yapışmaktadır.

Sürekli yerinden çıkan bir diş kuronu (kaplaması) için kulağa mükemmel geliyor, değil mi?

Porselen Kuron
Maalesef bu kanı yanlıştır ve işte sebebi: Diş Kuron gözenekli olmayan bir yüzeydir ve nemlendirilebilir ancak nemli olmasına rağmen diş çok gözeneklidir. Bu yüzden ikisinin arasında yapışma hiçbir zaman yeterli olmaz ve asla uzun süre dayanmaz.

Ancak esas tehlike siyanoakrilatın diş kanalları içine girmesi ve dişin ölmesine neden olmaktır. Bu sonunda kanal tedavisi veya rezorpsiyon nedeniyle dişin kaybedilmesiyle sonuçlanabilir.

Pek çok kişi dişinin bilmediği şey ise kuronlarının dişe yapışarak sabitlenmedikleridir. Kuronlar senelerce yerlerinde mekanik retansiyon nedeniyle yerinde durmaktadır.

Mekanik retansiyon basit bir biçimde şöyle özetlenebilir: bir bardağın üzerine aynısından bir tane yerleştirdiğinizi düşünün. Üstteki bardağı alırsanız diğer bardak da onunla birlikte gelir ve üsttekini kaldırmaya çalışırken iki bardak birbirine “yapıştığını” fark edersiniz.

Şimdi aynısını birbiri içine yerleştirilmiş iki kâseyle deneyin. Üstteki kâseyi kaldırarak alttaki kâseyi kaldırmak imkânsızdır. Bu da mekanik retansiyonun etkilerinin (ve başarısının) yarattığı bir illüzyondur.

Bu bağlamda, porselen kuron (kaplama) sürekli düşüyorsa, bu yapışma eksikliği nedeni ile değil, dişin şeklinin kuronu alıkoyabilecek özelliklerini yitirmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Diş hekimleri genellikle yapıştırıcı yerine kuron ve diş arasına tükürüğün sızmasını engellemek için dişin çürümesini engelleyen siman kullanırız. Bu bağlamda, umarım ağzınızda Japon yapıştırıcı gibi bir ürünü kullanmanın anlamsızlığını görmüşsünüzdür.

Her şey yapışkanlıkla ilgili değildir; ayrıca dişin şekli ve kuronun düşmesini engelleyen, porselen kuronun dişe oturma sıkılığı da önemlidir.

Ve insan bedeninde yüksek oranda nem bulunduğu için siyanoakrilat yapıştırıcılar deriye ve diğer vücut parçalarına çok daha iyi yapışacaktır. İnanın veya inanmayın ama yanlışlıkla dudaklarını birbirine yapıştıranlar bile olabiliyor.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza Apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
02122317979