Dişinizi Fırçalamak İçin Kötü Bir Zaman Gerçekten de Var Mı?

Onur ÖztürkÇoğumuz diş bakımının düzenli olarak diş fırçalamaktan ve diş ipi kullanmaktan ibaret olduğuna inanır, biz diş hekimlerinin tavsiye ettiği gibi günde en az iki kere. Aranızda özellikle görevine düşkün olanlar yemeklerden, atıştırmalardan veya şekerli içeceklerden sonra bile dişlerini fırçalayabiliyor.

Ancak araştırmalara göre yemek ve içecek tüketiminden, özlellikle asidik olanlardan, hemen sonra diş fırçalamak iyilikten çok kötülüğe neden olabilir. Aynı durum reflü için de geçerli. Reflü atağından sonra diş fırçalamak kulağa mantıklı gelse de, aslında dişlerinize zarar verebilir.

Asit dişlerinize saldırarak diş minenize ve bir alttaki dentin tabakasına zarar verir ve diş fırçalamak bu süreci hızlandırmaktadır. Reflü atağı ya da asitli gıdaları tükettikten sonra dişlerinizi fırçalıyarak, ağzınızdaki asitin aslında diş minesi ve altındaki dentin tabakasına daha da derin girmesine neden olursunuz..

Yapılan bir araştırmada bilim adamları, üç hafta boyunca bir grup gönüllünün diyet gazozlu içecek içtikten sonra diş fırçalamanın etkilerini görebilmek için gözlem yaptılar. Bilim adamları, gazozlu içecek tükettikten sonraki 20 dakika içinde dişlerini fırçalayanların dentin tabakasındaki kayıbın daha da arttığını buldular. Oysa ki, 30 ile 60 dakika arasında bir süreden sonra dişlerini fırçalayanlarda gözle görülür miktarda daha az aşınma olduğunu keşfettiler.

Dentin tabakasının korunması için aşınmaya neden olacak herhangi bir yiyecek/içecek tüketiminden en az 30 dakika sonra diş fırçalanması gerekir.

dişinizi fırçalamakBu süre boyunca, ağzınızdaki asitten kurtulmak için, ağzınızı su çalkalamak ile veya şekersiz sakız çiğnemek etkili bir yoldur. Bu sakızlarda da tercihen içinde doğal tatlandırıcı “%100 xylitol” (%100 ksilitol) olanlardan bulabilirseniz sadece asidi nötrlemekle kalmaz xylitolun diş ve ağızda yıkayıcı özelliğinden de faydalanmış olursunuz fakat ülkemizde yapay tatlandırıcı kullanılmadan %100 xylitol içeren sakız bulmanın kolay olmadığını unutmayın.

Sonuç

Asit içeren bir yiyecek veya içecek tükettikten hemen sonra asla dişlerinizi fırçalamayın. Her zaman en az 30 dakika, tercihen 1 saat bekleyin.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza Apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
02122317979