Dişlerinizi Diş İpi ile Temizlerken Mikrop Bulaşır Mı?

dis-ipi-mikrop-s
Bir ya da iki dişte diş eti hastalığı söz konusuysa, diş ipi bu bakterilerin bir kısmını ağızdaki diğer bölgelere bulaştırmaz mı? Bulaştırmaz ise neden? Bu, diş ve ağız sağlığı ile ilgili en sık sorulan sorulardan biridir.

Bu soru sizin de aklınızı kurcalıyorsa -ya da bu satırları okuduktan sonra kurcalamaya başladıysa- içiniz rahat edebilir; ağzınızın belli bir bölgesinde diş eti rahatsızlığı varsa diş ipi kullanmak, bunu ağzınızdaki sağlıklı bölgelere bulaştırmaz.

Peki diş ipi neden bu bakterileri, rahatsızlığı yaymaz? Çünkü diş eti hastalığınız varsa, buna sebebiyet veren bakteri zaten ağzınızın içinde demektir ve nerede olduğu önemli değildir.

Temel olarak diş eti rahatsızlıklarına bakteriler ve enfeksiyonlar neden olur. Ancak herhangi bir diş eti hastalığının meydana gelebilmesi için birtakım faktörlerin bir araya gelmesi gerekir. Ağzınızda, diş eti hastalığına sebep olan bakteriler bulunabilir, ama siz bu bakterinin düzenini bozarak diş eti rahatsızlığını önleyebilirsiniz.

Hem diş fırçası hem de diş ipi kullanmak, bu bakterilerin bir araya gelerek koloni kurmalarını engeller. Bu da hastalıkları engellemek ve iltihabı azaltmak için son derece önemlidir.

İlgili Yazılar:
Diş İpi Kullanmamak Ne Kadar Kötü Olabilir?
Diş İpi En Doğru Nasıl Kullanılır?

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza Apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
02122317979