Diş İpi Kullanmamak Ne Kadar Kötü Olabilir?

dis-ipi-kullanmanin-yararlari
Özellikle dişleri arasında sıkışıp kalmış yiyecek parçalarını göremeyen pek çok kişi, diş ipinin gerçekten de gerekli olup olmadığını merak ediyor.

“Diş ipi kullanmamak ne kadar kötü olabilir?”, “Diş ipinin ağız ve diş sağlığına gerçekten bir etkisi var mı?”, “Diş ipi kullanmadan da sağlıklı dişlere sahip olabilir miyim?”… Bu soruları yanıtlamadan önce şu soruyu yanıtlamak gerekiyor; “Geri kalanını temizleseniz bile yatağınızın altını temizlemezseniz odanız ne kadar temiz olur?” Odanızda, temizlemediğiniz yatağınızın altında yaşananlarla, diş ipi kullanmadığınız takdirde ağzınızda yaşananlar birbirine çok benzer.

Sadece Diş Fırçası Yeterli Mi?

Diş ipi kullanmayarak, diş fırçalarının işin yüzde 100’ünü yaptığına inanarak kendinizi kandırıyorsunuz. Siz bu yazıyı okurken bakteriler, diş fırçanızın ulaşamadığı diş aralarında kendi kolonilerini kuruyor ve egemenliklerini ilan ediyor. Diş ipi kullanmadığınız her gün bu küçük bakteri kolonileri giderek büyüyor, bakteriler diş köklerinize, diş etlerinize kadar ilerliyor.

Vücudunuz bu bakteri kolonilerini bir tehlike olarak görüyor ve onlarla savaşmak için kendi silahlarını gönderiyor. Bu saldırı, dişlerinizi vücudunuza bağlayan kolajen ve liflerin azalmasına neden oluyor.

Ağız sağlığınız için son derece önemli olan bu lifler vücudunuz ile dişlerinizi birbirine bağlar. Eğer yok edilirlerse, tıpkı bir evin yapı taşını ortadan kaldırdığınızda evin yıkılması gibi dişleriniz dökülmeye başlar. Bu kronik reaksiyon, aynı zamanda kalp hastalıkları ve alzheimer gibi sistemik hastalıklarla da ilişkilendirilmektedir.
Diş ipi kullanmamak tahmin ettiğinizden daha kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Diş İpi Kullanmayı Alışkanlık Haline Getirmek İçin

• Dişlerinizi yıpratmayan kaliteli bir diş ipi kullanın.
• Günde bir defa diş ipi kullanacağınıza dair kendi kendinize söz verin ki bunu bir alışkanlık haline getirin.
• Esnek bir diş ipi kullanın. Böylece diş ipiniz dişler arasında daha kolay hareket eder, sıkışıp kalmaz.
• Diş ipi görevi gören çubuklardan (çatallardan) kullanmayı deneyin.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza Apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
02122317979