Diş İpi Kullanmak ya da Kullanmamak?

Diş ipi kullanmak ya da kullanmamakDiş ipi kullanmanın diş sağlığına bir etkisi olmadığı iddiası, medyanın son günlerde sık kullandığı gündem malzemeleri arasında yer alıyor. Belli başlı kaynaklarda, ağız ve diş bakımında diş fırçalamaya ek olarak diş ipi de kullanmanın, yalnızca diş fırçalamaya kıyasla daha etkili olduğunu gösteren kanıtların yetersiz olduğunu belirten bir araştırmadan söz ediliyor. Bunun üzerine atılan başlıklardan bazıları ise şunlar:

“Diş ipi kullanımına ilişkin büyük bir problem”

“Diş ipi kullanmadığınız için suçlu mu hissediyorsunuz? Belki de gerek yoktur”

Bu durum, bilimsel raporların medya tarafından kötüye kullanılmasına verilebilecek klasik bir örnektir. Bu tip yaklaşımların, toplumun önemli bir kesiminin ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyeceği görüşündeyim.

İşin Doğrusu Nedir?

Burada, bahsedilen çalışmaların, aslında diş arası temizliği yapmamayı önermediğini; sadece ip kullanımının bu iş için mükemmel araç olmayabileceğini söylediğini bilmemiz önemli.

En önemli iki yaygın diş probleminin –diş çürüğü ve diş eti hastalığı– bakterilerden kaynaklandığı bilinen bir gerçektir ve bu nedenle, ağız ve diş sağlığı için diş yüzeyinde biriken bakteriyel plakların -ara yüzeylerde birikenler dahil- düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Diş ipi kullanımıyla ilgili temel sorun, bu aracı etkili bir şekilde kullanmanın zor olmasıdır- özellikle de bunu yapmak için gereken eğitimi almamış olan kişiler için. Kısacası, bir aracınız varsa ama kullanmayı bilmiyorsanız, aracınız tabii ki işe yaramayacaktır. Çalışmalardan elde edilen bulguların asıl gösterdiği şey de budur.

Diş arası temizliği çok önemli!

Diş ipi kullanmak ya da kullanmamak
Diş ipi kullanımı konusunda bilgi düzeyinizi arttırmak, ya da diş arası fırçası veya ağız duşu gibi kullanımı daha kolay diğer diş arası temizleme araçlarına yönelmek konusunda fikir almak için diş hekiminize başvurabilirsiniz. Bulguları işine geldiği gibi yorumlayabilen medyanın yaptığı yüzeysel açıklamalar sizi yanıltmasın. Diş arası temizliğinin son derece önemli olduğu tartışılmaz. Fakat bu temizlik doğru araçlarla, düzgün bir şekilde yapılmalı. Bu konuda dişlerinizin ara yüzey temizliğinden vazgeçmek yerine, kendinize ve diş yapınıza en uygun araçları ve tekniği seçebilmek için diş hekiminizden bilgi almanızı öneririm.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza Apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
02122317979