Diş Fırçaları Hakkında Daha Önce Duymadığınız 4 Şey

dis-fircasi-hakkinda-bilinmeyenlerHer gün diş fırçası kullanıyorsunuz. Fakat onun üzerine hiç düşündünüz mü? Etkili bir diş fırçası, düzgün fırçalama için çok önemlidir; dişlerinizi inci gibi yapar, onları bakterilerden ve enfeksiyonlardan korur -ki bu bakteri ve enfeksiyonlar kalple ilgili rahatsızlıklardan bunamaya kadar pek çok hastalığa sebep olabilir.
Peki diş sağlığı için bu kadar önemli olan diş fırçaları konusunda nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Elektrikli mi, manuel mi?

Elektrikli diş fırçası mı, yoksa klasik manuel bir diş fırçası mı kullanmalısınız? Pek çok diş hekimine göre, eğer doğru tekniği uyguluyorsanız, her ikisi de etkili olur. Ancak yakın zamanda yapılan bir çok araştırmaya göre, elektrikli diş fırçaları üç aylık bir dönem içerisinde manuel diş fırçalarına göre daha fazla plağı ortadan kaldırıyor. Bu konuda her elektrikli diş fırçası olarak satılan ürün aynı özelliklere sahip değildir, size uygun ürünü öğrenmek için diş hekiminize danışabilirsiniz. Eğer manuel diş fırçası kullanmak istiyorsanız ve dar bir çene yapısına sahipseniz, konik biçimindeki diş fırçalarını tercih etmelisiniz.

Büyük fırça mı, küçük fırça mı?

Her diş fırçası aynı değildir. Bu yüzden şunu sakın unutmayın; büyük diş fırçaları, dar alanlara nüfuz etmiş plakları ortadan kaldırmada başarısız olabilir ve arkalara ulaşamayabilir. Her dişinizle ayrı ayrı ilgilenebilen bir diş fırçası seçtiğinizden emin olun.

Diş Fırça Telleri

Her zaman için telleri yumuşak fırçaları tercih edin. Sert telli fırçaların daha derinlemesine fırçaladığı düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Çünkü sert teller kolaylıkla bükülmez, diş etlerinin altındaki ve dişlerin arasındaki bölgeleri gözden kaçırabilir. Ayrıca sert fırça telleri, diş etlerini yüzde 11 oranında daha fazla kanatır.

Diş Fırçanızı Değiştirmenin Vakti Geldi Mi?

Son da söyleyeceğimizi baştan söyleyelim; eğer aynı diş fırçasını 4 aydır kullanıyorsanız o zaman evet… Çoğu insan diş fırçasını 6 ay ila 1 yıl arasında kullanıyor. Ne var ki, kimse diş fırçasını zamanında değiştirmenin ne kadar önemli olduğunu bilmiyor. Eğer diş fırçanızı 2-3 ayda bir değiştirmezseniz, diş fırçanızın telleri yıpranır ve dişlerinizi artık plak ve bakterilerden korumaz. Ayrıca hasta olduğumuz dönemlerde diş fırçalarımızı daha sık değiştirmemiz gerekir.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza Apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
02122317979