Dolgu

dis-dolgusu-onur-ozturk

Dolgu Gerekip Gerekmediğini Anlamak

   • Diş hekiminizin dişinizde çürük olup olmadığını anlamak için birkaç yöntemi vardır. Bunlar;
   • Gözlem: Hepsi olmasa da dişlerinizdeki bazı renk değiştirmeler çürüme belirtisi olabilir. Diş hekiminiz sond denilen sivri uçlu metal aleti kullanarak olası çürük işaretlerini arar. Sağlıklı diş minesi serttir ve sondun yarattığı baskıya direnç gösterir. Çürük mine ise yumuşaktır ve alet hafifçe içine girer.
   • Çürük Boyası: Bunla dişler çalkalanır. Boya çürük yerlere yapışır ve sağlam yerlerin üstünde kalmaz.
   • Röntgen: Röntgen diş hekiminin yüzeyde olmayan çürükleri görebilmesini sağlar. Ama röntgen küçük çürükleri görmekte çok başarılı değildir. Mevcut dolgular çürüğün görünmesini engelleyebilir.
    Çürüme dolgu için tek sebep değildir. Diğer sebepler;
   • Çatlak veya kırık diş

Normal olmayan kullanımdan dolayı aşınan dişler:

   • Tırnak yeme
   • Diş gıcırdatma (bruksizm)
   • Dişlerinizle birşeyler açmak

Dolgunun Adımları

Dolgu yaptırmaya diş hekimine gittiğinizde ilk önce çürüğün alınacağı alan lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur. Daha sonra diş hekimi el aletleri veya frez yardımıyla çürüğü temizler. Çürüğün alınmasında lazer de kullanılabilir.

İlk başta diş hekimi yüksek hızlı bir aeratör ( tanıdık vınlama sesini çıkaran) yardımıyla sert mine tabakasını aşar. Aeratör hassas bir şekilde çürüğü temizlenerek, dolgunun yerleştirileceği alanı belirlenir. Diş hekimi dişin ikinci tabakası olan dentine ulaştığında daha düşük hızda bir angldruva kullanmaya başlar çünkü dentin tabakası mineye göre daha yumuşaktır.

Temizleme aşamasında diş hekimi el aleti kullanarak çürüğün hepsinin temizlendiğinden emin olur.
Bütün çürük temizlendiğinde, diş hekimi boşluğu şekillendirerek dolguya hazırlar.

Her değişik dolgu için değişik şekillendirmeler gerekir. Diş hekimi dişin sinirini korumak için baz veya örtücü kullanabilir. Baz veya örtücü kompozit reçine, cam ionomer, çinko oksit, eugenol veya kalsiyum esaslı başka bir maddeden yapılabilir. Bazı materyaller dişi çürükten korumak için fluorid salgılarlar.

Eğer diş hekimi kompozit dolgu yerleştirecekse önce asit jeli kullanarak dişi hazırlaması gerekebilir. Asitleme dişin yüzeyinde (özellikle mine tabakasında) minik gözenekler açar. Bu gözenekler dolgunun dişe sıkıca yapışmasını sağlar. Bugünkü gelişmeler kullanılan fosforik asidin kullanımına gerek bırakmayan tek aşamalı ajanlar çıkartmıştır ama kompozitlerde fosforik asidin oluşturduğu pürüzlenmeyi elde edemedikleri yönünde tartışmalar hala mevcuttur.

Sonrasında kullanılan bonding ismi verilen materyal ise kompozit reçine ile diş dokularının birbirine bağlantısını sağlar, doğru uygulandığında mikro sızıntıya engelleyerek dişin çürümesini de engeller. Bunun üzerine de kompozit dolgu maddesi bir hamur halinde tüplerden çıkartılarak spatül vasitasıyla diş yüzeyine uygulanır ve sertleşmesi için mavi led veya halojen ışık kullanılır, bunlar belirli bir dalga boyunda ışıklardır ve kompozitin içindeki aktivatörleri polimerize ederek süreci başlatırlar.

Dolgu yerleştirildikten sonra diş hekimi gereken düzeltmeleri yapıp yine döner aletlere takılan fırçalar kullanarak dişi cilalar ve diş minesi gibi parlatır.

Dolgu Sonrası

Bazı insanlar dolgu sonrasında hassasiyet hisseder. Diş, basınca, havaya, şekerli yiyeceklere, sıcak ve soğuğa karşı hassas olabilir.

Çoğu durumda hassasiyet 1-2 hafta içinde geçer. Bu zamana kadar hassasiyete yol açan şeylerden kaçınmanız gerekir. Eğer hassasiyet çok fazla ve zamanla geçmiyorsa diş hekimine başvurmanız tavsiye edilir.

Hissettiğiniz hassasiyeti diş hekiminin bilmesi önemlidir. Diş hekimi bir sonraki dolgunuzda hassasiyeti azaltmak için daha farklı materyaller kullanabilir. İnsanların değişik maddelere tepkileri farklıdır. Diş hekiminin hastanın hangi maddeye nasıl tepki vereceğini önceden anlaması imkansızdır.

Diş hekimine hassasiyetten bahsederken olabildiği kadar detay verdiğinize emin olun. Bu bilgi daha sonra ne yapılacağının belirlenmesinde yardımcı olabilir. Diş hekimi dolguyu çıkarıp yerine yenisini koyabilir. Aynı zamanda dişe örtücü veya hassasiyet giderici uygulayabilir. Eğer dolgu çok derinse problemin çözülmesi için kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

Hassasiyet haricinde, bazı insanlar çiğneme sırasında rahatsızlık hissedebilirler. İki çeşit acı vardır ve ikisinin de sebepleri farklıdır.

 • Birinci tür acı çiğneme sırasında görünür ve zamanla kötüleşir. Bunun sebebi ısırmanızı engelleyen dolgudur. Anestezi geçer geçmez bunu hissedersiniz. Diş hekiminize danışın. Dolgunun şekillendirilmesi veya yüksekliğinin alınması için kliniğe gitmeniz gerekebilir.
 • İkinci tür rahatsızlık dişleriniz birbirine dokunduğunda ortaya çıkan çok keskin bir acıdır. Buna galvanik şok denir. İki metalin (yeni dolgu ve daha önceki bir dolgu) ağız içinde elektrik akımı oluşturmasından kaynaklanır. Bu durum alt dişte amalgam, üst dişte altın kaplama varsa görülebilir.

  Diş hekimi dolguyu yerleştirdikten sonra cilalar fakat yine de gözden kaçan keskin uçlar kalabilir. Bu durumda herhangi bir yaralanmayı engellemek için en kısa sürede diş hekimine gidip dişi düzeltirmeniz gerekir.

Geçici Dolgular

Geçici dolgu (genelde beyaz, gri veya kirli beyaz olurlar) aşağıdaki durumlarda kullanılır:

 • Tedavi bir seanstan uzun sürecekse.
 • Diş hekimi dişinizin iyileşmesi için bir süre beklemeyi öneriyorsa.
 • Temizlenen bölge derinse ve dişin sinirleri ortaya çıktıysa.
 • Acil diş tedavisi gerekiyorsa.
  Geçici bir dolgu dişinizin daha iyi olmasını sağlayabilir. Çünkü dolgu dişi kapayarak dişin sinirlerini bakterilerden korur ve hassasiyeti azaltır.Geçici dolguların bazıları içlerinde öjenol denilen ağrı kesme özelliği olan karanfil yağı içerebilirler ama sonrasında kompozit dolgu yapılacak dişlerde öjenol içeren geçici dolgular bağlantıyı daha sonradan engelleyebileceği için kullanılmamalıdırlar.Geçici dolgular sonsuza kadar dayanamazlar. Genelde bir süre sonra kırılır, düşer veya yıpranırlar. Geçici dolgunuz varsa değiştirmek için diş hekiminize gitmeniz tavsiye edilir. Eğer yapmazsanız dişiniz enfekte olabilir.

  Dolgu neden değiştirilir?Dolgular sonsuza dek dayanmazlar. Renkleri kararabilir. Örneğin amalgam (gümüş) dolgularda aşınma ve kararma gözlenir. Kompozit ve diş rengindeki dolgularda lekelenmeler, kararmalar ve sararmalar gözlenebilir. Çiğneme sırasında dişlerin ve dolguların üstüne çok büyük bir basınç biner. Herhangi bir problem olmasa bile bazı dolgular zamanla eskir, aşınır ve değiştirilmeleri gerekir. Eğer dolguda çatlak, sızıntı varsa veya dolgu düştüyse değiştirilmesi gerekir.

  Yiyecek kalıntısı veya bakteriler dolgudaki çatlaktan dolgunun altına sızabilirler. Bu bölgeyi temizleyemediğinden bakteriler yiyecek kalıntılarıyla beslenerek diş çürümesine yol açan asitleri üretirler. Dolgu altındaki bir çürük çok ciddileşene kadar farkedilmeyebilir. Bu yüzden dolgularınızı düzenli olarak kontrol ettirmeli ve problem varsa değiştirtmelisiniz.

  Düşen Dolgular

  Dolgular birkaç sebepten düşerler:

 • Büyük dolgulu bir dişle sertçe ısırarak dişi veya dolguyu kırarsınız.
 • Kullanılan dolgu malzemesi dişi eski formuna kavuşturamaz. Örneğin, ön dişlerinizden birinin büyük bir parçası kırıldıysa tahminen en iyi çözüm porselen (diş renginde) kuron veya inley/onley restorasyondur (porselen dolgu). Bazı durumlarda diş hekimi kompozit dolgu da kullanabilir. Ama kompozit çok büyükse sert bir ısırış plastik malzemeyi kırabilir.
 • Hazırlanan kavite iyi izole edilemezse dolgu yerleştirilemeden tükürük dolar. Sonuç olarak dolgu dişe iyi yapışmaz ve düşebilir.

  Çatlamış Dolgular

  Hem amalgam hem kompozit dolgular kırılabilir. Eğer dolgu diş yüzeyinden yüksekse ve ısırma baskısının çoğunu alıyorsa çatlaklar oluşur. Çatlaklar aynı zamanda çiğneme ve ısırma olaylarından dolayı da olur.
  Dolgunun çevresinde küçük çatlaklar oluşabilir. Bunlar genelde zamanla olur ve kolayca tedavi edilebilirler.

  Sızıntı Yapan Dolgular

  Eğer dolgunun bir kenarı dişe tam yapışmamışsa dolguda sızıntı olduğu söylenir. Kalıntı ve tükürük buradan dişin içine sızar ve bu da çürüme, renk değiştirme ve hassasiyete yol açar.

  Sızıntı hem amalgam hem de kompozit dolgularda olabilir. Bazen amalgam dolgu yerleştirildikten sonra sızıntı yapar. Bunu soğuğa karşı oluşan hassasiyetle kolayca anlarsınız. Bu hassasiyet takip eden iki – üç haftada azalır ve sonra yok olur. Bu süre zarfında amalgam dolgu doğal olarak aşınır ve bu aşınma dolgunun kenarlarını kapayarak sızıntıyı engeller.

  Kompozit bir dolgu tükürükle dolabilir. Bu, dolgu ve diş arasındaki bağı zayıflatarak sızıntıya yol açar. Diğer durumlarda, diş ile dolgunun birleştiği yerlerde küçük açıklıklar olabilir. Bu boşluklar, dolgu yerleştirildiğindeki çekmeden dolayı oluşur. Kompozit dolgu sonrası oluşan hassasiyet zamanla yok olur. Eğer yok olmazsa dolgunun değiştirilmesi gerekebilir. Dolgular zamanla eskiyerek sızıntı yaparlar ve bu dolguların değiştirilmesi gerekir.

  Eskimiş Dolgular

  Dolguların ortalama ömrü 5-8 sene arasıdır ama bu dişe, dişin durumuna, madde kaybına ve maruz kaldığı kuvvetlere bağlı olarak ciddi bir şekilde fark edebilir. Bazı dolgularınsa ideal şartlarda çok daha uzun ağızda kaldığı gözlenebilir.

  Diş Sıkma ve Gıcırdatma

  Eğer diş gıcırdatıyor veya sıkıyorsanız dolgularınızla problemleriniz olabilir. Dişinize uygulanan ekstra kuvvetler diş hassasiyetine ve dolgularda eskimeye neden olurlar. Diş sıkma ve gıcırdatma dişlerdeki dolguların çatlamasına da yol açar. Bu çatlaklar üzerine ışık tuttuğunuzda görebileceğiniz ince çatlaklardır. Sadece dolguların çatlayıp kırılması değil beraberinde dolguyu taşıyan sağlam ama ince kalmış diş duvarlarının da bu aşırı kuvvet karşısında kırıldığı durumlar sıklıkla gözlenir, bu açıdan diş sıkma ve gıcırdatma rahatsızlığı olan hastalar bunun için tedavi görmeli ya da koruyucu gece plağı vs gibi önlemler almalıdırlar.

  Dolguların Bakımı

  Diş hekimi kontrol ziyaretlerinde dolgularınıza bakar. Diş hekimi dolgunun çatladığını veya sızıntı yaptığını düşünüyorsa röntgen çekilmesi gerekebilir.
  Aşağıdaki durumlarda diş hekiminize görünün;

 • Dişte hassasiyet varsa
 • Çatlak varsa
 • Dolgunun bir parçası düşmüşse
  Dolguların daha uzun süre dayanmaları için temizleme için düzenli doktor ziyareti, dişlerin fluoridli macunla fırçalanması ve günde en az bir kere diş ipi kullanımı gerekmektedir. Fluorid dişleri güçlendirerek olası çürükleri engeller. Diş hekimi aynı zamanda bu dişlerin uçlarına fluorid cilası da sürebilir.

  Dolguların Değişmesi

  Eski dolgunuzu çıkarmadan, diş hekimi tedavi seçeneklerini size anlatır. Eski dolguyu çıkarıp yenisini takmadan tamir etmek genelde mümkündür. Ama bütün dolgu değişecekse, diş hekimi kullanılacak olan malzemeyi yeniden değerlendirir. Diş hekiminize tercih ettiğiniz görünüm, şekil ve işlevselliği anlatın. Böylece diş hekimi de size en uygun malzemeyi seçebilir. Burada önemli olan amalgam dolguların değişmesi gerektiği zaman sökülmeleri esnasında çok fazla açığa çıkan civa buharı ve parçaları hem hasta hem de hekim ve yardımcı personeli için tehlikeli olabilir bunun için ekstra önlem alınması tavsiye edilir.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

151 thoughts on “Dolgu

 1. Pingback: Hangi Diş Dolgusu Daha İyi? | Onur Öztürk

 2. Didem

  Mrb bnm on iki disim ayrik ve iki disime dolguyla birlestirmek istiyorum ne kadar tutar?

  Reply
 3. nazarkarademir@gmail.com

  Bir seferde 5 disimi birden dolgu yapmak icin kazidilar dislerde agri yokken ve orta kisimlari sisik oldu sizce ne direce dogru

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Aynı gün içerisinde hastanın toleransına bağlı olarak bir çok dolgu aynı anda yapılabilir. Şişlik farklı bir enfeksiyon vb sebepten oluşmuş olabilir vakit kaybetmeden diş hekiminize göstermenizi öneririm.

   Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Diş eti hastalığından dolayı ise bu durumda diş eti tedavisi görmeniz gerekir, zaman kaybetmeden bir diş hekimine giderek detaylı bir tedavi planı çıkartıp buna göre tedavilerinizi yaptırmanızı öneririm.

   Reply
 4. Sevinç

  Slm 24 kasımda dolgu yapıldı dişime rontgende kokte curuk vardı agrım yoktu şuan dolgumun ustu fındık ya da cekırdek cıgnerken agrıyor.neden olur??

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Dişinize dolgu yeni yapıldıysa bir süre üzerine fazla basınç uygulamaktan sakınmanız gerekir, bir süre geçtikten sonra hala devam ediyorsa tekrar diş hekiminize danışmanızı öneririm.

   Reply
 5. Ayşenur

  Merhaba bugün alt azı dişime dolgu yaptırdım, ancak dişin üst yüzeyinde siyah lekeler kalmış. Doktora tekrar gidip temizletmeli miyim?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Lekeler, yüksekliği tespit ederken kullandığımız boyayıcı kağıtlardan olabilir ya da diş taşı vb lekelerde. Kontrole gittiğinizde herhangi bir aksilik olmaması için yine de diş hekiminize danışabilirsiniz.

   Reply
   1. SuDe

    Hocam ayse hanimin yasadigi ayni sıkıntı bende de var en son azi disimin rengi çürük gibi karaydi disciye gittim kazidi dolgu yapti ama bakinca hala orda siyahliklar olduğu görünüyor acaba çürük vardida iyice kaziyamadimi ki

    Reply
 6. Ahmet

  Diş hekimi ondan disime geçici dolgu yaptı.Bu 2 3 ay kaldı. 1 kaç gün önce geçici dolguyu normal dolguyla değiştirdi. Fakat geçici dolgu yapılan yerin rengi farklı. Bu benim gözüme batıyor. Ne yapmalıyım?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Dolguda kullanılan materyal ya da dişinizin renkleşmesi malzeme ile arasında kontrast farkı oluşturabilir bunu tedavinizi apan doktora danışabilirsiniz ancak.

   Reply
 7. hakan

  merhaba benim dişim oyuk fakat gözle görülür çok az leke gibi çürük var tedavisi nedir ?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhabalar, dişinizdeki oyuk ve leke gibi gözüken kısım muhtemelen diş çürüğü olabilir, dolgu yapılması gerekir bunun için diş hekiminize danışabilirsiniz.

   Reply
 8. Ayşe

  Merhabalar 16 aralıkta dolgum var fakat 22 aralıkta 20 lik diş ameliyatım bir sorun olur mu ? dolgumu yaptırmam

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba yapılacak olan dolgu işlemi ile ilgili net bilgiyi ancak doktorunuz bilebilir ona danışmanınız gerekir fakat teknik olarak birbirlerini etkilememeleri gerekir.

   Reply
 9. Enise

  Iyi akşamlar benim dişim dolguydu agri yapiyordu dr a gittim dolgumun catlamis oldugunu dedi degistirdi ancak çürük derinde dedi.ben agrisina dayanamayip tekrar gittim dişim intihapliymis ve çürük derinde oldugu icin kanal tedavisine basladi siniri öldürdüğü halde 2 gün oldu halen agriyor dişim normalmi Teşekkürler şimdiden

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhabalar, kanal tedavisinden sonra bir süre ağrı olması normaldir, doktorunuzun da onayıyla bir süre ağrı kesici kullanabilirsiniz sonra zamanla normale dönmesi gerekir, aksi bir durumda tekrar diş hekiminize danışmanız gerekir, iyi günler.

   Reply
 10. Hatice

  Merhaba ben bi kac sene once ön dislerime dolgu yaptirdim ancak düstu doktora gittim gecici dolgu takti benm sorum gecici dolgu takilmadan once dis deki çürükler temizleniyormu ??

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, teknik olarak dolgu geçici de olsa kalıcı da olsa çürüğün temizlenmesi gerekir ancak kanal tedavisi yapılacak olması vb gibi bir durumda çok kısa süre için olduğu gibi kapatılabilir, bunu doktorunuza danışmanız gerekir.

   Reply
 11. hakan

  Merhaba hocam ben 17 yasindayim.Benim dislerim cok kucuk yadtan itibaren curuk simdi bi 6 diste curukler var bu benim asiri moralimi bozuyor.Dolgu yaptirinca eskisinden daha da kotu olacagindan korkuyorum ne yapmaliyim

  Reply
 12. ayse

  iyi günler ben bugün dolgu yaptırdım ama gri olan dolgudan yapıldığını eve gelince fark ettim ve görüntüsü beni rahatsız ediyor. Acaba görünen kısma beyaz olandan sürülmesi gibi bir sey söz konusu mu yoksa sokturup yeniden mı yaptırmalıyım?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba ağrınız ya da başka bir sorununuz yoksa yeni yapılmış iyi bir dolguyu söktürmenizi önermem ama amalgam dolgunun içindeki solunan civa kaygı vericidir,
   bunu diş hekiminize tekrar danışabilirsiniz. Maalesef dolgunun üzerini boyayabileceğimiz bir boya mevcut değildir.

   Reply
 13. emine

  merhbalar. benm ön dişlermde 3 adet dolgu var. 3 sene once yaptrdgm dolgum cok agryordu doktora gtmm ılac verdı bır hafta kullandm bana asınmıs dolgun demstı. smdı de kenarları kaanadı dısımı kaybetmekten korkuyrum. gdıcem ama araya hafta snu grdı. sizce dişimi kaybeder mym ?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Dolgunun ve dişinizin durumunu görmeden bunu değerlendiremeyiz maalesef ama çok ciddi bir enfeksiyon ya da madde kaybı yoksa endişelenmeyin modern diş hekimliğindeki tedavi yöntemleriyle dişlerinizin ağızda tutulabileceğini düşünüyorum.

   Reply
 14. TuncayEceMustafaAlkan

  Merhaba be dolgu yaptıralı yaklaşık 1 ay oldu ve dişim yeşermeye başladı ve bu beni çok rahatsız ediyor ne yapmam lazım

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, renkleşen dolgularınızı işlemi yapan diş hekiminize gösterirseniz muhtemelen tekrar ve ekstra cilalayarak ilk günkü haline getirecektir.

   Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, dolgu sonrası üzerine bastığınızda bir süre ağrınız olabilir bu normaldir, eğer devam ederse diş hekiminize danışabilirsiniz.

   Reply
 15. rhm

  Bu gün azi disime gri dolgu yaptırdım uyusturmadan yaptılar dişlerin birbirine değince ağrı yapıyor normal mi ağrının geçmesi için ne yapabilirim

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici kullanabilirsiniz, kısa bir süre için. Dolgu sonrası bir süre hassasiyet normaldir, geçmemesi durumunda tekrar diş hekiminize danışmanızı öneririm, geçmiş olsun.

   Reply
 16. ümit

  üst kesici dişimin iki tanesi diş etinin başladığı yerde çürümüş.iki dişin birleştiği yerdede çürük var ama uçları sağlam ve bem beyaz.sigara kullandığım için öyle oldu galiba.dişlerimin kurtarılması mümkün mü.üst kesici dişe dolgu olur mu . yani estetik ve sağlık açısından dolgu ile düzeltilebilir mi…

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, evet teknik olarak kompozit yani estetik dolgu yapılabilir ama öncesinde muayene edip görmek gerekir. Kliniğimizden randevu almak isterseniz: 02122317979 arayabilirsiniz.

   Reply
 17. akif

  dişime bugun geçiçi dolgu yapıldı ve şu an ağrıyor ne yapmalıyım haftaya randevuya kadar dişlerimi fırçalayabilir miyim asitli içeçek içebilir miyim ağrıyı nasıl keserim

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, dişlerinizi yumuşak ve nazik bir şekilde mutlaka fırçalamanız gerekir, ağrı için doktorunuzun önereceği bir ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz, asitli içecekleri ise genel olarak önermiyorum.

   Reply
 18. Smn

  Merhaba hocam ben 2 ay önce ön iki dişimden birinin dolgu rengi dil rengime uygun olmadığı için tekrar söktürüp diş rengime yakın dolgu yaptırdım fakat sadece soğuk su içerken sızlama yapıyor doktora 1 hafta önce gittim dolgunda sorun yok dedi sadece bonding sürdü bu hassasiyet 6 aya kadar sürermiş ama sanki bana bi boşluk varmış gibi geliyor peki bu sızlama çürük oluşturur mu soğuk su içince

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhabalar, röntgen çekip dolgunuzu detaylı incelemek gerekir ki bu tip bir durumda yorum yapabilelim. Fakat teknik olarak yapılan işlemler ve alınan önlemler doğru gözüküyor. Sızlamalarınızın rahatlamaması durumunda tekrar diş hekiminizle görüşmenizi öneririm.

   Reply
 19. sema

  Merhaba ben 23 ysindayim 16 aralikta disima dolgu yaptirdim anca hassasiyet var acaba dolguda mi bir sorun var cunku dis fircalarken yada biraz soguk su icsem dolgulu disimde sizlama oluyor anlik sonrasinda olmuyor ne gibi bir problem olabilir acaba yardimci olursaniz sevinirim doktorumada soyledim 1 iki ay surebilir dedi sizlamasi neden ?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Dolgu yapıldıktan sonra dişlerin içindeki canlı kısımda mevcut bulunan sıvı hidrodinamik olarak sıkışabilmektedir bu da diş hassasiyeti dediğimiz duruma yol açar.
   Hassasiyet giderici bir diş macunu kullanabilirsiniz; bulabilirseniz “biorepair” diş macunu ya da “colgate pro-relief” diş macunu ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz,
   doktorunuzla da temas halinde olmanızı öneririm, iyi günler.

   Reply
 20. Yağmur

  Merhabalar
  dişime dolgu yaptırdım ama dökülüyor
  Acaba normal bir durummu
  Rengi Kül Renginde

  Reply
 21. rabia

  Iyi gunler benjm arka disimde bi agri vardi doktora gittim gecici dolgu yapti sonra tekrar gittim bu sefer kalici dolgu yapti ama dolgu yapildiktan sona disimin rengi gittikce koyulasmaya basladi ve o disime doktor bi materyalle hafif bi vurdu ve o dolgu yapilan disim baya renk degistirdi ve temas edince sizliyor ne yapmaliyim?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, bahsettiğiniz durum muhtemelen dişin sinirleri öldüğü içi kanal tedavisi gereksinimi duyduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Bunun için röntgen çekilerek kanal tedavisi işlemi
   eğer gerekiyorsa yapılmalıdır. Bu tedavi hakkında daha fazla bilgi için: http://onurozturk.com/kanal-tedavisi/

   Reply
 22. Nese

  Merhabalar
  Uzun bir sure once dolgu yaptırdığım üst azı dişim yakın bir sure önce ağrımaya başladı. Başvurduğum diş hekimi dolgunun kenarının kırıldığını yapılabileceğini söyledi fakat doğum iznine ayrıldığı icin başka bir diş hekimine gösterdim ağrımın psikolojik olduğunu soyledi ve en son başvurduğum hekim ise dolgunun altının çürüdüğünü hemen cekilmesi gerektiğini söyledi. Şuan dişim cok siddetli olamamakla birlikte ağrıyor kafam çok karışık dişimi cektirmeden tedavi mümkün müdür ?

  Reply
 23. ali sahin

  Mrb benim disim 3 gun once dolgu yapildi ama sizliyor kulagim cok kotu agriyor neden olabilir 2 ay oncede yaptrmistim farkli disime hic boyle olmamisti suan kendimi őlduresim geliyor arveles dextay majezik bunlar etki etmiyor :/

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Dişinize kanal tedavisi yapılması gerekebilir, bu kadar şiddetli bir basınç ağrısı tekrar dolgu yapılarak çözülemeyebilir.

   Reply
   1. Hilal

    Merhaba Ön orta alt ve üst dişlerime kompozit dolgu yaptırdım çıkartmak zarar verirmi dişlere

    Reply
    1. Onur Öztürk Post author

     Merhaba, tercihen yapılmış dolguları sökmek bir miktar da diş dokusunun beraber aşınmasına yol açacağı için tavsiye etmiyorum.

     Reply
 24. batuhan

  merhaba dişim kırılmıştı kanal tedavisi yaptırdım geçici dolgu işlemi yaptı 2 gün sonra gel dedi tekrar işlem yapıcak fakat en az 1 hafta geçmesi gerekli değil midir ?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Hayır öyle bir standart yoktur, sadece dişte enfeksiyon ya da kanaldan gelen eksüdasyon, akıntı varsa bu durumda iyileştirme özelliği olan kalsiyum hidroksit ismini verdiğimiz patları 2-3 haftaya kadar bekletmek gerekebilir ama bahsettiğiniz şekilde restore etmek aynı gün ya da bir kaç hafta içerisinde tamamlanabilir , burda önemli konu geçicinizin sızdırmaz ve iyi yapılmış olmasıdır, bunda bir sıkıntı yaşarsanız yani kanal tedavisi yapılan dişin geçicisi kırılır vs olursa doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.

   Reply
 25. Sümeyra

  Merhabalar ön iki disime dolgu yapildi fakat disimin birinin altinda tumsek var gibi alt dişim sürekli oraya degiyor ve birsey yerken ağzım tam kapanmıyor gibi hissediyorum. Ayrıca ön iki dis arasinda bir bosluk oluşmuş siyah nokta gibi duruyor arada ki boşluk acaba bu boslugun olmasi normal mi zamanla kapanir mi dise zarari varmi

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, yükseklik hissi bir süre sonra geçmezse gecikmeden doktorunuza tekrar gidin, buraya yapacağı ufak bir düzeltme ile rahat etmenizi sağlar, bu da dişinizin ilerde göreceği bir zararın ya da kanal tedavisi vb bir durumun önüne geçecektir. Siyah lekeyi ise görmeden bir şey diyemeyiz ama daha çok diş etinize doğruysa oraya papil dediğimiz üçgensi diş etinin belirli bir noktaya kadar dolmasını bekleriz. Dolmazsa diş hekiminize danışabilirsiniz.

   Reply
 26. MERVE

  Merhaba Onur bey, dişlerimin diş etine yakın tarafında aşınmalar var yüzey dolguları yapıldı ancak bazıları tutmadı. Yapılan dolgularda da piksel piksel çeşitli kararmalar oldu her gün 2 kez temizleyip ağız suyu ve diş iği kullanmama rağmen. diş sıkma problemimin olabileceğini söylediler ve gece plağı takıldı. Bunu da 2 aydır kullanmaktayım ama hala aşınma devam ediyor ve oraları sararıyor işin kötüsü hassasiyet de bulunmakta. Bu devam eden sorunum beni endişelendiriyor. Sizce piksel kararmalar normal mi ve bu aşınmamın nedeni ne olabilir . Çok teşekkür ederim şimdiden.

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, dolguda aşınma ve renkleşmenin devam etmesi, koruyucu olarak gece plağı kullansanızda dolgunun mukavemetini kaybettiğini düşündürüyor bana, diş hekiminizin tekrar muayene edip, gerekliyse dolgularınızı revize etmesi daha sağlıklı olacaktır.

   Reply
 27. Müge

  Yaklasık 6 ay önce üst azı dişimde oluşan ağrı ve ğzerinde birşey çiğnediğimde gelen koku sebebiyle diş hekimine basvurdum. Röntken cektırıp diş kökümün iltihap kaptıgını ve ılacla kurutup tekrar tedavi edilcegini söyledi. (Dişlerime çok iyi bakan düzenli fırcalayıp onem veren biriyimdir) dişimin dıstan görünen herhangi bir cürük belirtisi lekesi yoktu. Tedaviden sonra tekrar gittiğimde dolgu yapılcagını soyledı ve yaptı. Ama ne agrım ne koku duzeldı ve dolgu agzıma buyuk geldi. Uyku uyuyamadıgım bıle oldu. Daha sonra baska doltora gittigimde dolgumun cok buyuk oldugu u ve sınıre cok yakın oldugu ıcın agrı yapabılcevı ı soyleyıp dısardan azıcım sekıllendırdı. Sızce bu nekadar dogru uygulamadır. Yok yere dişime dolgu yapılmıs olabılırmı?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Dişinizin öncesinde muayene edip, röntgenini görmeden bu yorumu yapamayız ama büyük yapılan dolgulardan sonra hassasiyet ve kanal tedavisi gereksinimi karşılaştığımız durumlardandır.

   Reply
 28. berat

  ben 18 yaşındayım 1-2 ay evvel kök dolgum düştü ama ben doktora gitmedim 2 gün evvelde 1 dolgum düştü şimdi doktora gidersem tekrar dolgu mu yapar yoksa kanal tedavisi mi? çünkü kanal tedisinden çok korktuğum için doktora gitmiyorum

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, eğer zaman kaybetmeden giderseniz dolgunuzun düştüğü yerde tekrar çürüme olmadan dolgunun revize edilebilme şansı yükselir, kanal tedavisi de doğru bir anestezi ile rahat geçirmeniz gereken bir süreçtir bunun için doktora gitmeyi ertelemeyin.

   Reply
 29. masal

  merhaba ben bir şey sormak istiyorum diş ipi ile iki diş arasını temizlerken diş ipini çekerken birden ani sızlama oluyır dişimin bir noktasında sizce çürükmüdür ? yada başka hangi nedenlerden olabilir

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, evet ara yüzde çürük başlangıcı da olabilir ya da sadece diş hassasiyetine yol açan basit bir kök yüzeyi açıklığı vb olabilir, bunun için diş hekimine başvurarak kontrol ettirmenizi ve gerekirse röntgen çektirerek kontrol ettirmenizi öneririm.

   Reply
 30. Zeynep

  Merhaba 10 ay önce benim ön dişime dolgu yapıldı. Bir ay öncesine kadar da dolgunun bittigi yerde sararmalar oldugunu farkettim ne kadar fırçaladıysam da geçmiyor bunun nedeni nedir ve ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Doktorunuzun bu kısmı cilalaması ya da revize etmesi gerekebilir. Uzun dönemde bu tüm kompozit dolguların problemidir ama çok erken olduysa tekrar bir elden geçmesi faydalı olabilir.

   Reply
 31. Baran T.

  merhabalar 2 gün önce 9 tane dişime dolgu yaptırdım ve çoğu dolgulu dişin tam altına dilimi sürttüğümde sanki taşın üzerinden çiviyle geçercesine pürüz hissi var çoğu dolguda öyle hissediyorum sizce bu geçermi rahatsızlık veriyor çok pürüzlü mesele diş fırçasını oraya aşağı yukarı yaptığımdada takılıyor gıcırdıyor sanki çok pürüzlü ne yapabilirim üstelik ön dişimede dolgu yaptılar ve eskisi gibi sağlam hissetmiyorum. bu pürüz olayı çok kötü hissettiriyor hiç kaygan değil dilimi sürtüğümde sanki taşın üzeinden çiviyle geçiyormuş gibi bir his var yardım lütfen

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Dolgular yapıldıktan sonra cilalanır fakat bazen cilalamıza rağmen özellikle kompozit dolgular ağızda sıvı emiliminden dolayı tekrar pürüzlü bir yüzey oluşturabilirler, dokturunuza tekrar giderseniz basit bir cilalama işlemi ile bunu ortadan kaldıracaktır.

   Reply
 32. selda

  Merhaba. Kizim 3.5 yasinda bugün azi disine gecici dolgu yapildi. Peki neden kalici degil de gecici dolgu yapildi

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Bir ilaç vb koyarak diş hekiminiz dişin durumunu gözlemlemek ya da dişin sinirlerini rahatlatmak sonra da kalıcı dolgu yapmak niyetinde olabilir, bunu doktorunuza danışabilirsiniz.

   Reply
 33. Aylin

  Onur Bey

  Dolgu malzemesi için hangi elementler daha sağlıklı ve güvenlidir.
  Amalyam dolguların sağlam olmasına rağmen içerisinde civa olduğu için kullanılmaması gerektiği söyleniyor,
  Kompozit dolgular ise hassas olduğu için (arka dişlerde) tercih edilmemeli şeklinde yazılar okuyoruz.

  Bu durumda arka ve ön dişlerimiz için tercihimiz ne olmalı.

  Teşekkürler

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Amalgam dolguyu içerdiği civanın hem yapılması hem de sökülmesi esnasında verdiği zarardan dolayı önermiyorum imkanınız varsa. Doğru yapıldığında kompozit dolgular bir çok diş için ideal çözüm sunarlar, büyük restorasyon gerektiren dişlerde ise direkt dolgu bir alternatif olmamalıdır, bunun yerine indirekt porselen dolgu veya kuronlar en idealidir, bunlarla ilgili daha önceden yazdığım:

   http://onurozturk.com/hangi-dis-dolgusu-daha-iyi/

   http://onurozturk.com/porselen-dolgu/

   makalelerimi okuyabilirsiniz.

   Reply
 34. Gonca

  Merhaba!!

  Ben dün eski dolgumun yerine yeni dolgu yaptırdım!! Eskisi amalgan yenisi beyaz!! Ama zonklama be agrı hissediyorum bu normalmidir! Bu arada kanal tedavisi yapılmadı!! Sadece siyah dolgu biraz törpilenip üzerine beyaz yapıldı!! Lütfen acil cevap

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Gonca hanım merhaba , mümkünse dolgu yenilerken özellikle civa içeren amalgamları revize ederken tamamen sökmeyi tercih ediyoruz ancak aksi bir durum varsa bu konuda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Dolgu işleminden hemen sonra bir süre hassasiyet olabilir, doktorunuzun da önerisiyle bir süre ağrı kesici kullanabilirsiniz, hassasiyet diş ağrısına dönerse tekrar vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanızı öneririm, iyi günler.

   Reply
 35. Sıla

  Merhaba benim ön dişimdeki dolgumun üzerinde siyah bir leke çıktı acaba neden olmuştur? Ne yapmam gerekiyo? Dolgunun değişmesi işlemi çok acılı mıdır?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Dişinize yapılan dolgunun renkleşen kısmı ufak bir cila işlemi ile düzeltilebilir, bununla giderilemiyorsa sızıntı olma ihtimali vardır bu durumda da diş dolgusunu yenilemek gerekir.

   Reply
 36. Ayşegül

  7 numaralı dişim çürüdü doktora gittiğimde kanal tedavisi yapılması gerektiği söylendi tel taktığım için pek uygun görmedi doktor ve kanal tedavisi uygulamadan dolgu yaptı. Şimdi birşey yiyince sinirler atıyor çenemde sanki. Daha dün yapıldı napmalıyım sizce?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Bazen dolgu ile süreci ertelemeyi tercih edebiliyoruz ama bu dişin durumuna göre başarılı olmayadabilir, böyle bir durumda kanal tedavisinin yapılması gerekir, doktorunuz gittiğinizde gereken müdahaleyi yapacaktır muhtemelen.

   Reply
 37. Sümeyye

  Merhaba Onur Bey
  1 gün önce(cuma) sol alt ve üstten arkadaki 2 disime amalgam dolgu yapıldı ancak cilalanması için pazartesi günü verildi.Başka bir doktora cilalama işlemini yaptırmak istiyorum.Dolgularımı cilalatmak için ne kadar süre bekletebilirim maximum?

  Reply
 38. Demet

  Merhaba doktorbey.kasim 24 de sime kanal tedavisi yaptirmak icin gittim.disi temizledi kanallari felan acti köklere indi 1 hafta sonra gel islemi bitirelim dedi.brn o tarihten beri maddi yetersizlikten dolayi gidemedim .gecici dolgum gayet ii durumda dokulme felan yok.ama artik ufaktan sizlamalar basladi.simdi gitsem kanal islenine devam edilir dimi.tesekkurler..

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Beklediğiniz süre çok uzun, dişinizi kaybedebilirsiniz, vakit kaybetmeden tekrar başvurmanızı ya da bir üniversite hastanesi vb endodonti (kanal tedavisi) bölümüne gitmenizi öneririm.

   Reply
 39. bahar

  Disimde dolgu vardi. Agriyordu.dolguyu temizledi .kanal tedavisi icin gecici dolgu yapti. Fakat. Uyusukluk gecince agrimaya basladi..normalmi acaba..kanal tedavisi icinde 1 hafta soraya randevu verdi .bu agriyi bir hafta cekecekmiyim boyle.agri kesici ictim 1 saat agrimadi.simdi tekrar basladi..napmaliyim.

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba geçici aşamasında bazen iş ağrısı olabilir, ağrı kesici ile geçiyorsa problem yok, geçmezse doktorunuz danışmanızı öneririm.

   Reply
 40. elif

  Dişime dolgu yapıldı ama dolgu düştü dolgunun tekrar yapılması nasıl olur iğne vurulurmu

  Reply
 41. Busra

  Merhaba benim kanal tedavim bitti doktorum dolgumun üstüne kaplama yapacağını söyledi randevu verdi kaplama yaptırmam şartmı

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Evet çünkü kanal tedavisi gören dişler daha fazla madde kaybına uğrayarak kırılgan hale gelir, kuronlanarak
   korunması önemlidir.

   Reply
 42. Ayda

  Ben dişime bugün dolgu yaptırdım çok hassas bişeyleri ne zaman çiğnemeye başlayabilirim

  Reply
   1. Eylül ışık

    Merhaba Onur bey
    Ben bir hafta önce üst taraftaki sağ arka dişlerimden birine kompozit dolgu yaptırdım ancak bir hafta geçmeden dolgumun kenarı karardı bu sizce neden olmuş olabilir

    Reply
 43. Nazli

  Merhabalr onur hocam, dun Alt sag disime dolgu yaptrdim ancak hemen yanindaki disim ile arasinda aciklik var ne yersem oraya giriyor. Dolgu yapmadan once eski dolgum dustu bir hafta filan dolgusuz kaldim doktorda dis etin ice kaydigi icin dolgu esnasinda kestim dedi bana ondan mi
  oldu acaba aciklik, nasil gecer bu durum rahatsiz ediyor fazlasiyla. Simdiden tskler

  Reply
 44. muhammed

  Iyi gunler. Kucuklugumden beri on disimde kirik mevcut. Kirik cok kucuk boyutta ve disimin ucunda. Ayrica curuk yok. On disime kanal tedavi yapilmasi gerekiyormus. Dolgu yapilmasi yeterli degil midir? Disimin cekilmesi gibi bi durum soz konusu mu?

  Reply
 45. menduha

  Mrhb Dr bey bugün dolgu yaptirdim griy de beyaza döndü fakat sanki orada bişey varmış gibi oluyor agzimi açıp kapatinca fakat dolgudan sonra dış kagiti ile baktığında yükseklik yok demişti Dr fakat ben rahatsızlık hissediyorum bu zamanla grcermi normalmidir birde anestesi yapmadı onunda etkisi varmıdır

  Reply
 46. Ayse

  Merhaba dolgularim yapilali 10 yil oldu. hic bir sorunum da yok.daha uzun sure dayanabilir mi omurleri dolmus mudur

  Reply
 47. Abdullah Oğuz

  Merhaba benim dolgum düştü ne yapmam gerek ve sadece o yere bidaha mı dolgu yapılacak.

  Reply
 48. Mustafa

  İyi günler benim dolgum kırıldı kenar parçası artık bisey yerken acıyo Ağrı hissediyorum bunun tedavi yöntemi nedir acaba

  Reply
 49. Dilek

  Merhaba Onur Bey yaklasik 3 hafta önce azı dişimde kısa süreli acıma hissi basınç gibi sebeblerle dolgu yapıldı .çürük iki diş arasındaymış şikayetlerim dolgu yapildiktan bir hafta daha devam etti sonradinda azaldi ve iki hafta bir rahatsizlik hissetmedm fakat simd yine diş arasinda kisa sureli basincla karisik agri hissediyorum ve dis ipini sorunlu bolgede dolgu oldugu icin kullanamiyorm.Acaba diste çürük unutulmuş olabilir mi ne önerirsiniz. .Toplum yararına yaptığınız hizmetten dolayı ayrıca teşekkürler..

  Reply
 50. Didem

  Merhabalar, 8-9 senelik 2 dolgum var. Renkleri diş etimle aynı olsaydı zamanla dolgu farklı bir renk aldı ve hoşnut değilim. 2 ay önce dişlerimi temizlettiğimde doktorum, dolgunun temizleme yöntemi ile biraz açılacağını ama istediğim kıvama gelmesi için önce o dolgunun alınması gerektiğini söyledi. Ben o dolguların alınıp tekrar yapılmasını istiyorum. Normal dolgu işleminden farklı olarak bir acı hisseder miyim ve süresinde bir değişme var mıdır işlemde ?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba bunu görmeden yorumlamak zor olur ama anestezi ile rahat olacağınız bir şekilde revize edilebilir,
   02122317979 dan randevu alabilirsiniz, iyi günler.

   Reply
 51. Esengül

  Merhaba benim ön dişlerimden birinde aşırı gerileme var uzaktan boşluk gibi dişim yokmuş gibi görünüyor dolgu mümkün müdür acaba?

  Reply
 52. Cinare

  Merhaba Onur hocam ben 26 eylulde dolgu yaptirdim ayni gece agridan hic uyumadim ve agridan olsa gerek ayikken ruya goruyordum o derece guclu agrim vardi su an kat kat az agrim ama dibi sisti disimin ve dolgum gri reng cok cirkin duruyor , kanal tedavisi yaptirmak istiyorum ama özele durumum yok devletde de cok agri oluyormus gercekten agri olurmu ? Ve birden cok iyne vurmasini istemeye hakkim varmidir ?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun, anlattıklarınızdan dişinize (mümkünse) kanal tedavisi yapılması en iyi çözüm gibi gözüküyor, ağrı konusundaki hassasiyetinizi bildirirseniz ve anestezinin yoğun olması konusunda ricada bulunursanız, doktorun yardımcı olacağını tahmin ediyorum, geçmiş olsun.

   Reply
 53. Elif

  İyi günler hocam benim sorum dişlerimde seyreklik vardı çürük yoktu onun giderilmesi için estetik dolgu yaptırdım ön iki dişime bu dolgu çıkarılsa kendi dişlerimi kullanabilirmiyim yoksa artık sürekli dolgu yaptırmammı gerekiyor dişlerimde kısaltma ve kazıma işlemleri yapılmadı asit sürüp dolgu yapıldı şimdiden teşekkür ediyorum.

  Reply
 54. aycan

  Merhaba doktor bey, birkaç ay önce ön-üst dört dişime kompozit dolgu yapıldı. Bir aydır ağzımda bir koku olduğunu fark ettim ve incelediğimde gördüm ki bu dolguların olduğu dişlerde dişle diş etinin birleştiği bölgede koku mevcut.. Ne yapmam gerekiyor? Dolguları yeniletmek bir çözüm müdür? Teşekkürler.

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Bu konuda doktorunuza danışmanızı öneririm, dolguların diş eti çıkış profilinde düzeltilebilir bir hata varsa bu düzeltme veya cilalama ile giderilebilir, değil başka bir kaynağı varsa ona göre doktorunuzun önerisini dinlemenizi öneririm, iyi günler.

   Reply
 55. esra

  Mhb onur bey..iki gun once dolgu yaptirdim.ustune bastirip bisey yiyemiyorum agriyor.bu normalmi yeni oldugu icin.bide dolgudan sonraki agrilar ortalama kac gun surer.tsk

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Esra Hanım merhaba dolgu sonrası üzerine bastığınızda bir süre ağrınız olabilir,bu normaldir,eğer devam ederse diş hekiminize danışabilirsiniz.

   Reply
 56. Enes

  Merhabalar. Benim dolgulu dişim bir şey yiyip ictigim zaman agriyordu. Bu sikayetle doktora gittim. Doktor dolguyu cikarip yeni bir dolgu yaptı. 4 gün oldu. Ilk gun biraz agri vardi. 2 ve 3.gun bir sey yoktu ama 4.gun dişim cok hassaslasti. Bir sey yiyip ictigimde cok fena bir agri giriyor 10 15 saniye sonra geciyor. Agzimi actigimda da agri hissediyorum. Sebebi ne olabilir. Ne yapmaliyim

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, tekrar röntgen çekilerek kontrol edilmesini öneririm, kompozit veya amalgam dolguların üstüne bastığınızda ağrı
   bir süre için normalken ağzınızı açtığınız zaman oluşan ağrı alt tarafta oluşan dişte ayrı bir kırık veya çatlağın olabileceği
   anlamına gelebilir.

   Reply
 57. Enes

  Peki ben yarın doktora gitsem randevu alınmadan beni kayıt yaparlar mı. 1 hafta olucak çünkü gideli. Malesef bir şey yiyip içtiğim zaman kısa süreli ağrı girmeye devam ediyor dişimde. Benim aklıma takılan ilk bi kaç gün sorun yokken neden bir anda böyle oldu. Dolgu yapılan dişin bir şey yiyip içmeye bu kadar ağrıması normal mi yani. teşekkürler

  Reply
 58. Zübeyde Aydın

  Merhaba,doktorum geçici dolgu yaptı bana dişlerimi fırçalarsam sorun olur mu ? Dolgu yumuşak olduğu için sorma gereği duydum.

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Zübeyde hanım merhaba, geçici dolgu taşıyan dişlerin özellikle diş ve diş eti birleşim yerlerini güzel ama dikkatli bir şekilde nazikçe yumuşak uçlu bir diş fırçası ile temizleyebilirsiniz, doktorunuz aksini belirtmediyse, iyi günler.

   Reply
 59. ibrahim

  merhaba onur bey ben beş gün önce dolgu yaptırdım 7 tane dişime fakat dişimde çok küçük çürük var gibi eski hali çok iy hatırlıyorum dişimin ağız içine taraf olan kısmında orta kısmın devamı seklinde bir çürük vardı ve ha duruyo doktor dikkatsiz davranmıs olabılırmı yedı tane dişime dolgu yaptırınca bıraz endıselendım.yardımcı olursanız sevinirim

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Bazen diş çürüğü ile dişler üzerindeki lekelenmeler karıştırılabilir ya da çürük olmayan bazı lekelere dokunmayabiliriz
   diş hekimleri olarak. Sizdeki durumu görmeden değerlendirmek doğru olmaz ama içinize sinmiyorsa diş hekiminize dolgunuz
   için tekrar görünebilir ya da bir başka diş hekimine de muayene olabilirsiniz.

   Reply
 60. Zsami

  Merhabalar, ben 19 yaşımdayım yaklaşk 5-6 yıl önce alt ve üst çenemin 2 azı dişlerine kanal tedavisi yaptırdım üst azı dişimde bir ağrı yok lakin sanırım tedavi yapılırken dişim çok inceltildiğinden bir kısmı kırıldı. Alt azı dişimde ise ağrı var ve o dişim de büyük oranda kırıldı ama dolguları duruyor. Kurtarılabilme şansı var mı yoksa çekmem mi gerekiyor ?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, dişinizin durumunu görmeden yorum yapmak doğru olmaz ama genel olarak çok fazla madde kaybına uğramış dişlerin özellikle kanal tedavili dişlerin dolgu ile restorasyonlarında “porselen dolgu” (inley, onley) seçmek gerekir, bu tip indirekt dolgular dişin kalan kısımlarını koruduğu için bahsettiğiniz gibi kırıklara ekseriyetle sebebiyet vermezler. Mevcut dişlerinizde ise kanal tedavileri sağlıklıysa ve üstte kalan diş duvarlarının tutuculuk şansı varsa porselen dolgu yapmak doğru bir çözüm olabilir. Porselen dolgu hakkında daha fazlasını öğrenmek için:

   http://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   adresini inceleyebilirsiniz.

   Reply
 61. elif

  Merhabalar, 1 hafta once daha once amalgam dolgu larin yerine beyaz dolgu yapildi. Bugun agzimin icinde aci bir tad var bu normalmidir?yardimlarinizi rica ederim. Saygilar..

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Diş tedavilerinden sonra bir süre boyunca ağzınızda acı tat vb hissedebilirsiniz, geçmezse tekrar diş hekiminize başvurmanızı tavsiye ederim.

   Reply
 62. Sena

  Merhaba, ben 1 sene önce öndeki 2 dişime dolgu yaptırdım. İlk başlarda sürekli dolgum düşüyordu ben de doktorumu değiştirdim. Bu doktorumun yaptıgı dolgu çok sağlam çok da güzel yaptı. Zaten o yaptıgından beri sadece geçen hafta dolgu yerinden oynadıgı için dolguyu değiştirdi. Ama sorun şu ki dolgum düşecek diye yumuşak yiyecekleri bile yiyemiyorum. Dolgum, bir yiyecek çok sert olmadıktan sonra dayanabilir mi onu merak ettim.

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Sena hanım merhaba, dolgunun sürekli düşmesi normal bir durum değil, son olan durumu tekrar doktorunuzla konuşarak değerlendirmenizi eğer tutuculuğunda problem olacaksa gerekirse yaprak porselen veya kuron vb ile revize edilmesini öneririm.

   Reply
 63. remzi

  selam.12 sene önce kontrol için diş doktoruna gidince,sol arka alt dişimde dolgu gerekiyor dedi ve beyaz renkli dolgu yaptı.dolgudan sonra dişimde soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyet oluştu . kendisine yine bavurduğumda dolguyu söküp yeni dolgu yaptı,fakat yine sorunuma çare olamadı.başka doktora gittim ve dişimdeki hassasiyeti beyaz dolgu ile değil gümüş renkli dolgu ile çözebileceğimizi söyleyince bende yapalım dedim ve dişime üçüncü defa dolgu yapıldı.dişimde hiç bir sorun kalmadı ve sorunsuz şimdiye kadar kullandım.son zamanlarda gümüş renkli dolgularada civa olabileceği yazıları okuyunca dolguyu değiştirip beyaz dolgu yaptırmaya karar verdim.gittiğim doktora dişimin hikayesini anlattım ve kendisi sorun olmayacağını beyaz dolgu ilede diş hassasiyeti olmayacağını söyleyip dolguyu değiştirdi.dolgu yapıldıktan sonra dişimde yine 12 sene önceki sorunlar nüksetti şöyleki dişin alt kısmındada,üst kısmındada sıcak ve soğükta sızlama oluşuyor,ayrıca çıtır ekmek kabuğu ve elma kabuğu gibi şeyleri çiğnerken ani acılar hissetmeye başladım.dolgunun ilk 2 haftası neredeyse hiç birşey çiğneyemedim çünkü ciddi ağrı hissediyordum.alııştırmak için sakız çiğnemeye başladım ve artık çiğneme esnasındaki ağrılar minimuma indi fakat sızlama devam ediyordu.doktoruma tekrar gittim ve bundan sonra dişe 2 defa daha dolgu yaptı fakat sorunum devam ediyor.dişe dolgu yapmak için oyarken diş kökünü zedelediğini düşünüyorum.her gittigimde dişimi uyarken belli bölgelerde çok ciddi ağrılar hissediyordum.sanırım birşeyleri bozdu dişimde ve şu an kanal tedavisinden bahsediyor..sizce ne olabilir ve bundan sonra dişimi kanal tedavisi yaptırmadan nasıl kurtarırım.

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, öncelikle bu kadar açılıp kapatılan bir dokunun kendini sağlıklı bir şekilde koruyabileceğini tahmin etmiyorum,
   önerim daha fazla gecikmeden doktorunuzun da önerdiği şekilde kanal tedavisini yaptırmanız ve bu kadar dolgu yapılmış
   bir dişe tercihen kırılmaması için porselen kuron yaptırmanızdır, kanal tedavisi için daha fazla bilgi almak için:
   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   Reply
 64. Funda

  HoCam Merhaba
  Benim sağ üst arka iki dışımde ağrı vardı üzerine basamiyordum çok fazla çürük yoktu Dr dolgu yaptı her ikisinde fakat dolğudan sonra tek dış üzerine yine basamadim tekrar açıp geçici dolgu yaptı benim ağrım yine Azda olsa devam etti Dr geçer dedi gerçek dolguyu yaptı toplam süre 3 hafta oldu suan dizimi üstüne basamiyorum ama bu sefer hangisinin ağrı yaptığını bilmiyorum başımı duvarlara vurucu bir ağrım yok ama sürekli inceden bir ağrı var çok bıktım normal mi alt dişlerimde dolgulu birbirine degdirince Şimşek Çakır gibi dolgulu beyaz

  Reply
 65. Ünzile

  Merhaba doktor bey
  Ben dolgumu yaptirali tam 1,5 yıl oldu siyah renkte hem zonklama var hemde üstüne bastırınca ağrı var . 33 haftalık hamileyim bunun agrisini nasıl gecirebilirim .

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Ünzile hanım merhaba, bahsettiğiniz durum bize diş sinirlerini etkileyen iltihabi bir durum olabileceğini düşündürtüyor , bu aşamada rçntgen çekilerek ideal bir tedavi gerçekleştirilemez ama en azından ağrınızı azaltacak bir kanal tedavisi başlangıcı yapılabilir fakat bunun öncesinde tedavi için mutlaka kadın doğum uzmanı doktorunuzdan onay almanızı öneririm, geçmiş olsun.

   Reply
 66. Zahide akgül

  5 yasindaki kızına kanal tedavisi ve dolgu yapıldı.doktoru dolgu sonrası dişini fırcalamam için JEL verdi.fakat nezaman fırcalamam gerektiğini unuttum.dolgunun yapıldığı gün mu yoksa ertesi gunmu fırcalamam lazim.bilgi alabilirmiyim

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba jelin içeriğini tam olarak bilemediğim için bunu doktorunuza danışmanızı öneririm ama florürlü özel bir vernik vb ise
   tercihen diş fırçalama sonrası akşam uyumadan kullanmanız daha uygun olur.

   Reply
 67. mağdur

  Ben bir ay önce ilk defa devlet hastanesine gittim diş doktoruna bana sağ iki azı dişime kanal tedavi yaptı ama dolguyu amalgam doldurmuş haberim yoktu çürük arada olduğu için gülerken köşeden görünüyor ve hiç hoşlanmıyorum şimdi sorum şu ben bunu kaldırtıp beyaz dolgu kaplatabilir miyim yaptıran var mı bana bir yardımcı olsanız

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, kompozit (beyaz) dolgu bazı durumlarda çok derin ve büyük kaviteli dişlere uygulanamayabilir, bu durumda büyük restorasyonlar için en idali porselen dolgudur (inley, onleydir):
   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   Fakat porselen dolgu maliyeti çok yüksek olan bir işlemdir, devlet hastanesinde bunun farkı devlet tarafından ödenmeyeceği için muhtemelen, baz standartta uygun olan restorasyon yapilmistir. Bu durumda görüntü olarak sizi gerçekten rahatsız ediyorsa, özel bir diş kliniği/ hekiminden randevu alarak alternatif restorasyon önerilerini almanız olacaktır.

   Reply
 68. Başak

  Merhaba, ben Başak.
  Size gerçekten çok ihtiyacım var. Ve bana yardım edebileceğinizi umuyorum.
  Ağabimin dolgusu düştü ve çok ağrısı vardı. İşinden izin alabildiği bir ara (çok geçmeden) doktora gitti. Dolgusu düşüş, diş çürükmüş ve ya kanal tedavisi yapılacak ya da çekilecekmiş. Bazı sebeplerden ötürü ertesi güne kaldı randevu ve şu an ağabim anlatılamaz bir ağrı içinde.
  Diş kökünden başlayıp, kanal boyunca devam eden sinir ağını alınan nefes bile uyarıyor, bunu biliyorum. Bu yüzden doktor en iyi ilaç oluyor.
  Ama ağabimi böyle görmek beni çok üzüyor.
  İnternette çok fazla şey gördüm. Fakat dişi daha kötü hale getirmemek ve tamamen öldürmemek için hiçbirini denemedik.
  Sakız, alkol, karanfil, aspirin, gargaralar…

  Isı seviyesinin çok üst veya alçakta olmadığı yiyecekleri içip, yemeğe çalışıyor. Fakat ara ara zonklayan ve oyuluyormuş hissi veren bu acıyı bunlar geçirmiyor.

  Gerçekten bu tür bir durum için ağrıyı hafifletecek bir yöntem yok mudur? Yoksa sadece geçen sefer iyi gelen ağrı kesiciden içip, uyumalı ve doktora mı görünmelidir?
  Yanıtınızı merak ve tüm güvenimle bekliyorum.

  Şimdiden teşekkür ederim. 🙂

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Başak merhaba, öncelike geçmiş olsun, bu tip bir durumda aynen senin de belirttiğin gibi zarar verebilecek şekilde dişin üstüne alkol basmak, aspirin kırıp koymak gibi işlemler yerine en doğrusu daha önceden de iyi gelen ve dokunmayan bir ağrı kesici kullanarak ağrıyı azaltmak olacaktır, bir de bu tip çok acil durumlarda tüm diş hekimleri mümkün şartlarda acil işlem yapmaya çalışırlar, yani böyle bir durumda doktorunuza bu durumu açık bir şekilde anlatırsanız en azından acil rahatlatacak bir işem yapabilir.

   Reply
 69. Salih Gürkan

  merhabalar…
  2,5 ay önce kanal tedavisi yaptırdım sonrasında sızlama yaptığı için zaman zaman tekrar gittim. Yükseklik ayarından olabilir dendi ve biraz dişte düzeltmeler yapıldı… şu an halen sızlama devam ediyor özellikle sabah kalktığımda ve geceleyin, ama sürekli değil röntgen çekildi hiç bir şey yok deniliyor, mesala diğer dişlere göre hafifçe dişe vurduğunda bu tedavi yapılan dişte hassasiyet var diğer dişlere göre
  diş sıkma var mı denilince tam olarak bilemiyorum belki olabilirde
  sizce ne yapmam gerekiyor hep böyle mi devam edicek
  sonuç olarak kanal tedavisi yapılan diş neden bu zamandan sonra hastayı rahatsız etsin ki diye düşünüyorum
  teşekkürler…

  Reply
 70. deniz

  Merhaba hocam
  Benim dişimde 15 senelik dolgu var ve bu zamana kadar sıkıntı yaşamadım ama kontöre gittim doktor değiştirelim dedi hepsini sizce dolgularin değişmesi şart mı sıkıntı yoksa da?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Deniz hanım merhaba, genele dolguların 8-10 yıl en fazla kullanılmasını öneriyoruz, daha uzun ömürlü de olabiliyorlar ama teknik özelliklerini kaybetmeye başlayıp, mukavemeti bozulan bir dolgu malzemesini olması gerekenden çok uzun bir süre ağzınızda tutmayı önermiyoruz.

   Reply
 71. Sevim Yıldız

  Mrb bana 6 ay önce dolgu yapıldı ama üzerine fazla baskı uygulandığında ağrı oluyo neden acaba..?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Dişinizde kanal tedavisi gerektiren ya da diş etinize baskı yapan bir problem olabilir, işlemi yapan dişhekiminize giderek röntgenle kontrol ettirmenizi öneririm, iyi günler.

   Reply
 72. elif muaz

  bende disime yaklasik 2 hfta once dolgu yaptirdim yani eski dolgusu dusmustu yeniledik az once sakiz cignerken bi hassasiyet olustu acaba gecermi

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Takipte kal

Yeniliklerden haberdar olmak için isminizi ve eposta adresinizi giriniz.

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
0212 240 47 18