Diş Beyazlatma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

dis-beyazlatma-hakkinda-dogrular

Diş beyazlatma, daha temiz ve sağlıklı bir görünüme sahip dişler için günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen bir işlemdir. Bu yazıda, bu basit ama etkili işlem hakkında bilmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

 

 

 

Diş beyazlatma işlemi diş minesi için zararlı mıdır?

Doğru uygulama ile diş minesi ya da başka dokular kalıcı bir zarara uğramazlar.

Diş beyazlatma kalıcı diş hassasiyetine yol açar mı?

Eğer hassasiyet beyazlatma ile oluşmuşsa, diş birkaç gün sonra eski haline döner. Başka bir deyişle beyazlatma işlemi esnasında meydana gelen hassaslık kalıcı değildir.

Dişlerimi beyazlatabilir miyim?

Bir çoğumuzun dişleri bu işlem için uygundur. Fakat yine de herkesin ağız yapısı özel olduğundan ve özel durumlar barındırabileceğinden, öncelikle diş hekiminize danışmanız yerinde olacaktır.

Diş beyazlatma ne kadar kalıcı?

Beyazlatmanın etkisi, genel olarak dişinizin yapısına bağlı olarak 1 – 2 yıl arası devam eder… Bazen daha uzun yıllar da sürebilir. Kırmızı şarap, kahve ve sigara gibi çeşitli etkenlerin, işlemin etkisinin daha çabuk geçmesine sebep olacağı unutulmamalıdır.

Diş beyazlatma güvenli midir?
Evet. Birçok çalışmanın da desteklediği gibi, beyazlatma işlemi, doğru uygulandığında güvenlidir. Siz de diş minenizi güçlendirmek için; florür, kalsiyum ve nano-hidroksiapatit içeren diş macunu ve preparatlar kullanabilirsiniz.

Diş beyazlatma dolgu ve porselenlerimi etkiler mi?
Beyazlatma işlemi, porselen gibi restoratif materyallerin rengini etkilemez. Kompozit dolguların ise bağlantılarını etkileyebilir ya da çok az renk değişikliğine yol açabilir. Bu bağlamda işlem öncesinde ve sonrasında diş hekimi kontrolü şarttır.

Diş beyazlatmada kullanılan ilaç zararlı mıdır?
Beyazlatmada yararlanılan karbamid peroksit ve hidrojen peroksit, dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Bunlar, doğru kullanıldıklarında güvenli ürünlerdir ve kullanım talimatlarına ya da diş hekiminizin önerisine göre uygulanmaları gerekir.

Beyazlatıcı macunlar işe yarıyor mu?

Beyazlatıcı macunlar diş yüzeyini iyi bir şekilde temizlerler ve dolayısıyla dişin daha beyaz görünmesini sağlarlar.  Yüzeyde oluşturdukları temizleme etkisi, gözle görülür bir beyazlama hissi yaratır fakat teknik olarak dişin rengini beyazlattıkları söylenemez.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

2 thoughts on “Diş Beyazlatma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

    1. Onur Öztürk Post author

      Anıl merhaba, tercihen diş beyazlatma işlemi için 18 yaşını tamamlamış olmanı tercih ederiz, arzu edersen diş yüzeylerinde mekanik olarak yapılacak bir temizlik ve parlatma işlemi ile dişlerin mevcut halinden daha temiz ve beyaz gözükebilir ayrıca diş beyazlatma da özelliği bulunan bazı diş macunlarıyla da bu görüntüyü biraz pekiştirebiliriz, profesyonel diş beyazlatma içinse tavsiyem mutlaka biraz daha beklemen gerektiği yönündedir, unutma ki dişlerini ömür boyu kullanacaksın 🙂 güvenilirliğinin zamanlama açısından emin olduğumuz sürece diş beyazlatma gibi işlemler güvenilirdir diyebiliyoruz.

      Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza Apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
02122317979