Diş aralıklarının kapatılması (Ayrık Dişler)

Asian smiley face with white teeth, closeup portrait.

Asian smiley face with white teeth, closeup portrait.

Diastema adı verilen iki diş arasındaki boşluk, yani aralıklı dişler, dişlerin büyüklüğü ile diş arkı uyuşmazlığından kaynaklanabilir. Bu durum, babanın geniş diş arkına ve fiziksel olarak bunun için fazla küçük kalan annenin dişlerine sahip olmaktan meydana gelebilir.


Bazı vakalarda, üst dudağı diş etlerine bağlayan doku bandı ön dişlere çok yakın olabiliyor ve nihayetinde bir boşluğa sebep olabiliyor. Frenektomi verilen kas dokusunun serbestlenmesine dayanan küçük bir operasyonla bu problemin çözülmesi mümkün.

Yutma sırasında dili dışa doğru itme eğilimi de dişler aralıklarına neden olabilir: Eğer yeteri kadar kemik bulunmuyorsa, dişler kıpırdayabilir.
Boşluğu kapatmak için ortodontik tel tedavisi , yaprak porselenler , ya da kompozit dolgular (bonding) yapılabilir; fakat medikal olarak gerekliliğinden çok estetik beklentileri karşılamak için yapılmaktadır.

Bu problemin en kolay çözümü, kompozit dolguyla tek bir seansta diş aralıklarının doldurularak estetik olarak kapatılmasıdır. Dönem dönem tekrarlanması gereken bir prosedür olmasına rağmen bu çözüm yolu, uygulandıktan sonra sabitleyici takmayı gerektirmez. Kompozit reçineler ağız sıvıları ile etkileşime girip renkleşebildikleri için düzenli cilalanmaları ve belli dönemlerde yenilenmeleri gerekir.

Ortodontik tedavi, kalıcı bir çözümdür fakat tedavi süreci uzun sürer, bir yılı aşabilir. Diş aralıkları kapatılmış olsa da tekrar aralık oluşmaması için daha sonra da sabitleyici kullanmak gerekir. Diş gıcırdatan hastalarda sabitleyicilerin sık sık kontrol edilmesi gerekir.
aralik-disler01

Yaprak porselenler (laminate venerler) düzgün yapıldığında estetik olarak en üst düzey sonuçlardan birisini verir fakat diş etlerinin tepe noktaları ile beraber hem beyaz hem kırmızı estetiğin beraber tamamlanması gerekliliğine dayandığından, yetenekli bir teknisyen ve bilgili bir diş hekimi tarafından yapılması önerilir. Öncesinde yapılacak olan dijital ve mum hazırlığına dayanan bir ön çalışma ve gülüş tasarımı hazırlığı, hem diş hekiminin işini kolaylaştırır hem de hastaya fikir verir.

Diastemaya (diş aralıklarına) sebep olan esas sebebin kökten çözülmesi gerekir. İyi bir planlama ile ayrık dişlerden kurtulmak ve düzgün bir gülüşe sahip olmak mümkündür.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza Apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
02122317979