Daha sağlıklı bir gülüş için portakallar öneriliyor

Diş ipiDiş hekiminiz her ziyaretinizde size daha sık diş ipi kullanmanız gerektiğine dair nutuklar mı atıyor? Diş hekiminiz aslında haklı; diş ipi kullanmak önemli bir detay ve kötü kokan nefese, çürüklere, diş kaybına ve hatta bir çok hastalıklara neden olabilir.

Ancak diş hekiminizin yanıldığı bir şey var: size diş ipi kullanmanızı sürekli söylemesi işe yaramayacak. Eğer evinizde gelişim çağında gençler varsa bir şeyi sürekli söylemenin alışkanlıklarını değiştirmeyeceğini bilirsiniz. Hatta belki de tam tersi işe yarayacak!

Bunun nedeni ise alışkanlık edinmenin iki temele dayanmasından kaynaklanıyor: bir hatırlatıcı ve bir ödül. Diş fırçalamayı atladığınız veya unuttuğunuz bir gün dişlerinizde fark ettiğiniz o iğrenç hissi bilirsiniz. Aslında bu, sizin diş fırçalamanızı kesinlikle hatırlatacak olan çağrışım. İşte size bir hatırlatıcı (ağzınızdaki o iğrenç his) ve bir ödül (naneli bir diş macunu tadı ve temiz hissi veren kaygan dişler).

Ancak eğer daha önceden de diş ipi kullanmamışsanız, diş hekiminizde olacağınız diş temizliğine kadar rahatlıkla haftalarca veya belki de aylarca diş ipi ile temizlik ihtiyacı duymayabilirsiniz. Bunun nedeni ise diş ipi kullanımını size hatırlatan bir çağrışımın olmamasından kaynaklanıyor.

Neden dişimizi fırçalıyor ama diş ipi kullanmıyoruz?

Bunun için bir reklama teşekkür(!) edebilirsiniz. 1900’lü yılların başında Amerikalıların diş sağlığı o kadar kötü bir haldeydi ki, bu durum ulusal güvenlik riski olarak kabul ediliyordu. Kimse dişlerini fırçalamıyordu.

Pepsodent adlı diş macunu firması bir reklam kampanyası yürüttü. Bu reklamda söyle diyordu: “Dilinizi dişleriniz üzerinde gezdirin. Bir film tabakası hissedeceksiniz. İşte bu film dişinizi farklı renkte gösteriyor ve çürümeye yol açıyor. Neden dişinizin üzerinde rengi atmış bir film tabakası bırakasınız? Diş macunumuz bu filmi ortadan kaldırıyor!”

Bu yeterliydi. İnsanlar artık dişlerini ne zaman fırçalayacaklarına dair bir bilgiye sahiptiler. Bu onların hatırlatıcısı oldu.
İşte bu nedenle, günümüzde insanlar diş fırçalama konusunda genellikle sorun yaşamıyorlar. İçlerinden çok azı diş ipi kullanan gruba dâhil bulunuyor. Ve bunun nedeni ise basit, bize ne zaman diş ipi kullanmamız gerektiğini söyleyecek bir hatırlatıcımız yok.

Diş ipi kullanımını portakallar ile alışkanlık haline getirmek

Diş ipiEğer daha çok diş ipi kullanmanız gerektiği söylenirse bir de şunu deneyin: Dişlerinizin arasına kaçabilecek nitelikte ama çok sevdiğiniz bir yiyecek seçin. Portakal, greyfurt, ahududu gibi müthiş seçenekler mevcut ancak, önemli olan dişlerinizin arasına kaçacağını bildiğiniz ve ip kullanarak çıkaramayacağınız bir tanesini seçmek.

Diş ipi kullanmayı yadırgamayana kadar bu yöntemi deneyin. Alıştığınızda, inanın bana, diş ipi kullanmadan yatağa yatamayacaksınız. Sanki dişinizi fırçalamadan yatağa yatıyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz.

Sizin favori “diş ipi yiyeceğiniz” in ne olduğunu aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza Apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
02122317979