Çocukların Dişlerini Beyazlatmak Ne Kadar Güvenli?

cocuklarin-dislerini-beyazlatmak-guvenli-midir
Çocuklarınızın dişlerini beyazlatmak güvenli midir? Bu işlemi yaptırabilmemiz için kaç yaşında olması gerekir? Örneğin 11 yaşında olması yeterli midir?

Cevap teknik olarak evet ama dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Diş beyazlatma işleminin kimyasal bir işlem olduğu ve insanların daha güzel görünme ihtiyacından doğduğu asla unutulmamalıdır. Yetişkinler için uygun olduğunu düşündüğümüz diş beyazlatma işlemi, çocuklar için çok özel ve sıkıntılı renkleşme yaşanan durumlarda, özel şartlar altında uygulanabilir. Çünkü çocukların dişleri beyazlatma jeline daha hızlı tepki verir. Çocuklarınızın dişini beyazlattırmadan önce aşağıdaki kriterlere uyduklarından emin olun:

  • Tüm süt dişleri düşmüş olmalı,
  • Tüm daimi dişler sürmüş olmalı, sürme işlemi devam etmemeli,
  • Tüm ortodontik tedavi tamamlanmış olmalı.

(Beyazlatma işlemi, mine kompozisyonunu güçlendirici, takviye edici kalsiyum içeren preparatlarla beraber uygulanmalı.)

Eğer çocuğunuz bu kriterlere uyuyor ise diş beyazlatma işlemi, özel beyazlatma plakları yapılarak diş hekimi kontrolünde dikkatli bir şekilde uygulanabilir. Çok gerekli olmadıkça, canlı dokuya zarar verme riskini de düşünerek agresif tedavilerden uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çocukların dişleri yetişkinlerinkinden daha fazla hassasiyet gösteriyor.

Ebeveynlere sorulması gereken temel soru; diş beyazlatma işlemini çocuğun mu, yoksa ebeveynlerin mi istediğidir? Eğer çocuk istiyorsa, neden böyle bir isteği olduğu üzerinde durulmalıdır. Çünkü bunun sebebi bazen ciddi bir kişilik problemi olabilir. Bu, hafife alınmaması gereken karmaşık bir durum olabilir. Güzel bir gülüş, özgüven sahibi olmada her yaşta önemli bir etkendir.

Diş Beyazlatma Tedavisi | Onur Öztürk

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza Apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
02122317979